GÜNCEL Haber Girişi : 02 Ağustos 2022 13:27

AKŞAM SAATLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ VAR

Aşırı sıcaklardan bunalan ve kendini sokağa bırakan vatandaşlar, özellikle akşam saatlerinde kahvehane ve çay ocaklarını doldurdular. Vatandaşlar, fiyatlardan dolayı tepkili olsa da çay tüketiminden geri durmuyor.  

YAZ VE KIŞ FARKI

Kış mevsiminde gündüzleri tıklım tıklım dolan çay ocakları, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sessizleşiyor. Fakat yaz ayının ortalarına gelindiğinde özellikle akşam saatlerinden sonra yeniden canlılık yaşanıyor. Gündüz saatlerinde yüksek hava sıcaklıkları dolayısıyla kahvehaneleri ve çay ocaklarını dolduramayan vatandaş akşam saatlerinde boş yer bırakmıyor. 

GÜNDÜZ FAZLA DEĞİL

Erzurum’da vatandaşlar özellikle akşam saatlerinde kahvehane ve çay ocaklarını tercih ettiklerini belirten esnaf, ‘zamlı tarifeler her ne kadarda işleri sekteye uğratmış olsa da şu anda işler oldukça iyi gidiyor. Gündüz saatlerinde çalışmakta olan ve farklı gölgelik yerleri tercih eden vatandaşların dışarıda pek gelen olmuyor. Fakat akşam saatlerinde gündüz saatlerinin tam aksine büyük bir canlılık oluyor. Bizlerde bu işlerin hareketliliğinden dolayı çok mutluyuz. Bilindiği üzere ekonomik olarak çok sıkıntılı bir süreçten geçmekteyiz. Bu sebeple akşam saatlerindeki satışlar bizleri toparlıyor.’ Dedi.

FİYAT ETKİ EDİYOR AMA!

Son dönemlerde art arda gelen zamlardan dolayı sıkıntılar yaşadık ve müşterilerimizin de tepkileriyle karşılaştık diyerek sözlerine devam eden esnaf, ‘zamlar etkili oluyor. Fakat Erzurumlular için çay olmazsa olmazlar arasında yer alır. Fiyatlar ister istemez etki ediyor. Fakat müşteriler çay tüketiminden geri durmuyor. Bazı vakitler bu kadar yüksek fiyat olur mu? Diyen müşteri hemen ardından bir çay ver içelim diyor. Tabi önceki dönemlere oranla satışlar düştü. Fakat yine de öyle abartılacak boyutta olmadı.’ İfadelerini kullandı.