GÜNCEL Haber Girişi : 16 Temmuz 2021 14:23

ALIŞVERİŞ RİSKİ!!!

Korona virüs salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ederken normalleşme süreci ile birlikte Erzurum’da alışveriş hareketliliğinin artmasını sağladı. Özellikle büyük mağazalarda bayram alış verişleri için uzun kuyruklar oluşuyor.

NORMAL SEYRİNDE DEVAM EDİYOR

Salgın yayılmasını önlemek ve bir an evvel virüsten kurtulmak için hızlı bir şekilde tedbirler alındı ve aşılamalarda tüm hızı ile devam ediyor. Tedbirler genel olarak insanların sosyal hayatlarını kısıtlamaya bu sayede de etkileşimi minimuma indirmek hedeflenmişti. Özellikle sokağa çıkma yasakları ve birçok yerin kapatılmasıyla insanlar hapis hayatı yaşamak durumda kalmıştı. Ancak 1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşme süreci, virüs halen daha tam olarak bitmese de sosyal hayat normal seyrinde işlemeye başladı.

İŞLEYİŞ SÜRÜYOR

Pandemi sürecinde vatandaşın evlere kapanmasıyla birlikte ekonomik hayat neredeyse durma noktasına ulaşmıştı. Hatta birçok sektörde işler tamamen durmuş ve işyerleri kapanmıştı. Ancak normalleşme süreci ile birlikte insanlar kendilerini dışarıya attı. Normalleşmenin ilk günlerinde işlerin büyük hareketlilik yaşadığı Erzurum’da bu günlerde özellikle küçük esnaf zayıf şekilde işleyişine devam ediyor. Ancak büyük mağazalar özellikle kurban bayramı alışverişlerinde kalabalıklar ve uzun kuyruklar oluşturuyor.

VİRÜS TAMAMEN BİTMEDİ

Erzurum’da özellikle büyük alışveriş merkezleri ve mağazalarda resmen alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Uzun süredir kapalı kalan, sosyal hayatını yaşayamayan insanlar kendilerini iyice normal seyrine soktu. Birçok yerde güvenli mesafenin bile umursanmadığı kalabalıklar en çok alışveriş yaparken yaşanıyor. Özellikle Kurban Bayramı’nın yaklaştığı bu günlerde insanlar giyim sektörüne yönelmiş durumda. Mağazalara doluşan vatandaşlar, hem yazlık hem de bayramlık alışverişlerini yapmaya çalışıyor. Alışveriş yapanların genelde kadınlardan oluştuğunu söyleyen esnaf, işlerin uzun bir süre böyle gitmesi gerektiğini savundular.