GÜNCEL Haber Girişi : 07 Ocak 2022 12:27

AŞIRI SOĞUKLAR İŞLERİ ARTIRDI

Erzurum’da aşırı soğuklar bazı iş sektörlerinin işlerini düşürürken, bazı iş sektörlerine de hareketlilik getirdi. Salgın nedeni ile yaz aylarını durgun geçirdiklerini belirten esnaf, soğuk havalarla birlikte işlerinin hareketlendiğini belirttiler.

AÇTIĞIMIZ GİBİ KAPATTIK

Salgının hayatımıza ilk girdiği günden buyana büyük sıkıntılarla mücadele ediyoruz diye konuşan esnaf, ‘son iki yılı salgının verdiği hasar ve sıkıntılarla tamamladık. Salgın hayatımıza ilk girdiği günden buyana hem maddi olarak hem de manevi olarak türlü sıkıntılar yaşadık. Sezonluk elbise siparişlerimiz elimizde kaldı. Geçen 2 yıl ne yaz aylarında nede kış aylarında iş yapamadık. Yeri geldi iş yerlerimizi açtığımız gibi kapattık. Fakat son dönemlerde aşırı soğuklar nedeni ile kışlık elbiselere yoğun ilgi oldu.’ dedi.

ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ

Öğrencilerin şehre dönmesi ile birlikte piyasalarda hareketlilik yaşanıyor diye konuşan esnaf, ‘Öğrencilerin şehre dönüşü ile birlikte işlerimizde bayağı hareketlilik yaşandı. Sadece giyim sektörü üzerine değil tabi, birçok sektör öğrencilerin dönüşü ile birlikte kazanç sağlamaya başladı. Erzurum’da ikamet eden yerli vatandaşlarımız zaten kış gelmeden alış verişlerini tamamlamıştılar. Fakat dışarıdan şehrimize gelen öğrenciler, soğuk havalar nedeni ile kışlık elbise alış verişleri ile işlerimize hareketlilik getirdiler.’ dedi.

YAZ DURGUN GEÇTİ

Ekonomik sıkıntılar nedeni ile vatandaşlar önceliği çocuklara verdi diye konuşan esnaf, ‘Yaz aylarında zaten pek iş yapamadık. Sadece bayram alışverişleri ile yüzlerimiz güldü. Bayram alışverişlerinde ise öncelik çocuklara verildiği için bizler yine eli kolu bağlı bir şekilde iş yerlerimizde kaldık. Umutlarımızı kış aylarına bağlamıştık. Beklentilerimiz karşılık buldu. Öğrencilerinde şehrimize dönüşü ile birlikte Erzurum ekonomisinde büyük bir canlılık ve hareketlilik geldi.’ İfadelerini kullandı.