GÜNCEL Haber Girişi : 05 Nisan 2021 15:29

Av. Çelebi: Avukatlar hukuk ve adaletin önemli bir parçasıdır

Yapılacak seçimli genel kurulda Erzurum Baro Başkan adayı olan Av. Mustafa Çelebi, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Avukatların toplumda hukuk ve adalet anlayışının bir parçası olduğuna değinen Erzurum Baro Başkan adayı Mustafa Çelebi, avukatlık mesleğinin önemine, avukatların yaşadığı mesleki zorluklara ve bir hukuk devletinin oluşması ve sürdürülmesi noktasında avukatların çok önemli rol sahibi olduklarını söyledi.

Av. Mustafa Çelebi mesajında avukatların hak ve özgürlerin savunulmasında, adaletin sürdürülmesinde önemli rol üstlendiklerini belirterek:

“Hukukun üstünlüğünün var olmasında, birey hak ve özgürlüklerinin savunulması, hakların korunması, sosyal, demokratik-hukuk devletinin güvencesi olan, adalet anlayışının olmazsa olması değerli avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum.

Salgın döneminde avukatların da hassas bir dönemden geçtiğini söyleyerek, bu dönemde gereken maddi ve manevi yardım ve ilgiyi göremediklerinden yakınarak şunları belirtti: “Savunma hakkı gibi özel bir kamu hizmeti gösteren avukatlar, maalesef ki salgın döneminde yalnız başlarına bırakılmış, bir çok meslek grubuna yönelik özel program, yardım ve düzenlemeler yapıldığı halde avukatlar bu noktada tek başlarına bırakılmıştır. Yorucu bir meslek grubuna sahip olmanın yanında kutsal bir görevi idame etmenin gururunu yaşıyoruz. Bütün zorluklara rağmen avukatlarımızın tüm toplumda gerekli saygınlığa erişmesi, avukatlara yönelik fiili saldırıların son bulması ve bu bilincin tüm topluma yerleşmesi arzusu ile tüm avukatların Avukatlar Gününü kutlarım.”