GÜNCEL Haber Girişi : 20 Haziran 2022 13:01

BABALAR GÜNÜNDE HEDİYE YOK

Erzurum’da hediyelik eşya işi yapan esnaf, sektörün özel günlerin haricinde iş yapamadıklarından yakındılar. Babalar gününde ise bekledikleri hareketliliğin yaşanmadığını dile getirdiler.

ANNELER GÜNÜ KADAR OLAMAZ

Babalar gününde önceki yıllarda da pek iş yapmadıklarını belirten esnaf Kadir Köseoğlu, ‘normal şartlarda işlerimiz pek yoğun olmuyor. Özel günlerde ise bu durum tam aksine dönüyor. Özellikle sevgililer günü ve Anneler gününde satışlarımız gayet iyi oluyor. Önceki günlerde babalar günü kutlandı. Fakat babalar her zaman olduğu gibi yine arka planda kaldı. Bir Anneler günü veya sevgililer günü kadar hareketli olmadı. Artı olarak birde doğum günlerinde insanlar hediyelerini alıyorlar.’ Dedi. 

TEKNOLOJİ DARBESİ

Toplumların geçmişten günümüze değerli olan hediyelik eşya, sektörünün hayli büyümesine ve sektörel olarak hızlı tüketilmesine sebep oldu. Aşırı derecede büyük bir hale ulaşan sektör kendi kendini bitirir duruma geldi. Her şeyin bir dükkânla başladığı sektör, bugün teknolojinin de gelişmesiyle kontrol altında tutulamayacak boyuta ulaştı. Esnaf, İnsanların artık hediyelik eşyalarını sanal ortamlardan temin etmesinin kendilerini zarara uğrattığını söylediler.

SANAL ALIŞVERİŞLER MAHVETTİ

Teknolojinin gelişmesi insanları rahata alıştırmaya devam ediyor diyerek sözlerine devam eden Köseoğlu, ‘Erzurum’da çok sayıda hediyelik eşya dükkânı vardı. Bugün birçoğu kapattı. Birkaç tane kaldık desek yalan olmaz. Takılarda ilgi biraz daha fazla ama insanlar daha çok yatırıma dönük hediyelik eşyaya ilgi duyuyor. Yine teknolojinin gelişmesi, insanların rahatlığı tatmasına sebep oldu. Önceden kendileri yapılan hediyelik eşyaları daha sonra hazır almaya başladılar. Şimdi ise hazır eşyaların ayaklarına gelmesinin zevkini yaşıyorlar. Hal böyle olunca dükkânlara olan ilgi düştü. Bir tek özel günlerde canlılık oluşuyor. Bu özel günler bizim bayramımız gibi oluyor.’ ifadelerini kullandı.