GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 11 Kasım 2020 14:17 Haber Girişi : 11 Kasım 2020 14:18

BAKIMLARI YAPTIRALIM

Sıcaklıkların düşmesi ile birlikte yakıt tüketimi artmaya başladı. Bulunulan ortamın sıcak tutulması ve tasarruf sağlanması için kombi bakımının önemi dahada artıyor. Erzurum’da havaların soğuması ile birlikte kombiler çalışmaya başladı. Gündüz vakitlerini kasım ayı gelmesine rağmen sıcak geçiren Erzurumlular, sabahın erken saatleri ve akşam vakitleri havanın soğuk olması sebebi ile kombilerin düğmelerine dokunmaya başladılar.

PASLANMAYA DİKKAT

Yaz aylarında kombilerin çalışmadığına dikkat çeken Uzmanlar, ‘ sorunsuz çalışan kombi’lerin dahi bakımı yaptılmalıdır. Yaz aylarında kapalı kalan kombiler içerisinde bulundurduğu filtre ve parçaların tozlanmasına veya paslanmasına sebep olabilir. Çalıştırıldığı zaman ise bu parçaların paslanma nedeni ile çalışmamasına yada kırılmasına sebep olabilir. Bu durumda vatandaşı soğuk kış günlerinde daha zor durumlara sokar. Bu nedenle kış ayları gelmeden bir an evvel kombi bakımları yapılmalıdır.’ Dediler.

YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER    

Kombi bakımında yapılması gereken işlemleri tek tek anlatan uzmanlar, “Tesisat filtresi çıkarılarak kirden arındırılır, kombi bacalı ise baca çekişini kontrol eden limit sensörü kontrol edilir, yoğuşmalı bir kombi bakımı yapılıyor ise yoğuşma su haznesi elden geçirilir, kaloriferlere su gitmesini sağlayan hat yolunda bulunan ve çamur ayrıştıran filtre temizlenir, yanma odasındaki kombi brülörü temizlenir, genleşme tankının sağlamlığı kontrol edilir ve bar basıncı olması gereken seviyeye ayarlanır, radyatörlerden kombiye dönüş yolunda bulunan pislik tutucular kontrol edilerek temizlenir, kombinin su sızdırmazlığı kontrol edilir ve buna neden olabilecek parçalar elden geçirilir, elektrik ile elektronik bağlantılarının kontrolü sağlanır, ek parçalardaki oksitlenme oluşumu kontrol edilir. Oksitlenen parçalar temizlenir ya da değiştirilir.” Sözlerini kullandılar.

ARIZA YAPMADAN

Kombilerin bozulmadan tamir edilmesinin gerektiğine vurgu yapan Uzmanlar, ‘ vatandaşın zor durumda kalmaması için uyarılarda bulunuyoruz. Zarara girmeden önlem almak gerekiyor. Günlük hayatta bu tür kullanışlı tüm elektronik cihazların bakımı, tamiri ve onarımı yapılmalıdır. İlla bozulmasını veya arıza yapmasını beklememeliyiz.’ Diye konuştular.