GÜNCEL Haber Girişi : 13 Ekim 2021 13:41

ÇİÇEKÇİLERDE HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Erzurum’da çiçekçilik sektörü, diğer birçok iş sektörüne göre daha hareketli geçiyor. Özel günlerin yanı sıra düğün sezonu ile işlerinin tamamen yoluna girdiğini belirten esnaf, öğrencilerin şehre dönüş yapması ve yılbaşı ile hareketliliğin süreceğini dile getirdiler.  

SALGIN DURDURMUŞTU

Son iki yıl salgınla birlikte işlerinin dibe vurduğunu belirten çiçekçi esnafı, ‘hayat artık yavaş yavaş normale dönemeye başladı. Son iki yıl tüm insanlık için felaketler ve salgınlarla geçti. Kısıtlamalarla gelen kapanmalar işlerimizi baltalamıştı. Hatta yeri geldi bazı esnaf arkadaşlarımız günlerini siftahsız kapattı. Şimdi durumlar daha farklı bir boyuta geldi. Kısıtlamalar kalktıktan sonra işlerimizde hareketlik yaşanmaya başladı. Salgın işlerimizi tamamen durdurmuştu.’ Dediler.

DÜĞÜN BEREKETİ

Düğünlerle birlikte işlerimiz normalin çok daha üstüne çıktı diyen esnaf, ‘kısıtlamaların engellediği işlerimiz düğün sezonu ile bayağı hareketlendi. Şimdi ise öğrencileri bekliyoruz. Öğrencilerin şehre dönüşü ile birlikte işlerimiz daha iyi olacaktır. Zaten ardından yılbaşı ile birlikte çok daha iyi olacaktır. Salgınla birlikte düğünlerde durmuştu. Düğün sahipleri önceki yıllarda özellikle hafta sonlarına tarih alır ve düğünlerini hafta sonları yaparlardı. Tabi, salgınla duran düğünler, kısıtlamaların kaldırılması ve sezonun açılması ile birlikte hafta içi de yapılmaya başlandı. Bu sebeple her gün yapılan düğünler zararımızı kapatmaya yetti.’ Dediler.

SÜSLEMELERDE KAZANDIRDI

Farklı seçeneklerle müşterilerimizin hizmetindeyiz diyerek sözlerine devam eden esnaf, ‘sadece çiçek satışlarından kazanmıyoruz. Düğün sezonun bizlere artı katkısı ise araç süslemeleri oldu. Sabah erken saatlerde yâda akşam geç vakitlerde düğün yapacak olan aileler araçlarını bizlere getirip, süslemelerini yaptırıyorlar. Önceki yıllarda da yapıyorduk. Fakat bu yıl çok daha anlamlı ve bereketli olmaya başladı.’ İfadelerini kullandılar.