GÜNCEL Haber Girişi : 12 Mayıs 2022 12:18

ÇOCUKLAR SOĞUK SICAK DİNLEMİYOR

Erzurum’da birçok iş sektöründe soğuk havalar nedeniyle durgunluk yaşanıyor. Fakat bazı iş sektörlerinde ise karların erimesiyle birlikte hareketlilik yaşanmaya başladı. Bisiklet tamircileri özellikle hafta sonlarında fazladan mesai yapıyor.  

NİSAN AYI DURGUN GEÇTİ

Bisiklet tamirciliği yapan esnaf, Nisan ayında işlerinin başladığını belirterek, Nisan ayında kar yağışı belirli bir süre işlerine mani olsa da, karların erimesiyle birlikte işlerinde hareketlilik olduğunu söylediler. Eski zamanlarda sadece çocukların zevki olan bisiklet, günümüzde çocuklardan çok büyüklerin kullanmasıyla birlikte bisiklet tamirlerini de tamircilerini de artırdı. Son dönemlerde özellikle hem akaryakıt hem de şehir içi ulaşımda art arda gelen zamlar vatandaşları farklı alternatifler aramaya başlattı.

EKONOMİK OLARAK DAHA AVANTAJLI

Önceki yıllarda sadece çocukların zevki olan bisikletler şimdilerde tüm vatandaşların gözdesi oldu diye konuşan bisiklet tamircileri, ‘bisiklet tamircileri Erzurum’da belirli yerlerde bulunurdu. Sadece bisiklet satışı yapan esnaf kazanırdı. Fakat son dönemlerde hem tamir ve tadilat işleri arttı hem de tamirciler çoğaldı. Nisan ayında işlerimizde hareketlilik başladı. Fakat yağan karla birlikte işlerimizde belirli bir süre tutukluk yaşandı. Fakat sonrasında yağmur yağışları etkili oldu. Bu duruma rağmen işlerimizde abartılacak kadar düşüş yaşanmadı. Son dönemlerdeki bu bisiklet sevdasının en önemli nedeni ise vatandaşın ekonomik olarak bütçesini düşünmesinden kaynaklanıyor. Akaryakıt fiyatlarına gelen günübirlik zamlar ve özellikle şehir içi ulaşıma art arda gelen zamlar insanları farklı arayışlar içine sokuyor. İşe ve okula gitmek isteyen hem vatandaşlar hem de öğrencilerin ilk tercihi genel olarak bisiklet oluyor.’ dediler.

KIŞIN KAPALI GİBİ

Belirli sektörlerde olduğu gibi kendilerinin de kış aylarında iş yapmadıklarını belirten bisiklet tamircileri, ‘Bilindiği gibi öncelikle salgın sonrasında ise döviz kurlarındaki patlama hem vatandaşa hem de biz esnafa zor günler yaşatıyor. Yaz aylarını dört gözle bekliyoruz. Çünkü kış aylarında iş yerlerimiz tamamen kapalı gibi oluyor. Bizlerde kazanç sağlayabileceğimiz farklı işlerle meşgul oluyoruz. Bu yıl ekonomik olarak türlü sıkıntılar yaşıyoruz. Yılbaşı itibariyle hem akaryakıta hem de ulaşıma gelen zamlar bizim işimize yaradı. Sıkıntılı geçen bir kış mevsiminin ardından işlerimiz çok daha iyiye doğru gidiyor. yağmurların dinmesi ve havaların tam anlamıyla ısınmasıyla birlikte işlerimizin tamamen düzeleceğimizi umut ediyoruz.’ ifadelerini kullandılar.