GÜNCEL Haber Girişi : 11 Mayıs 2022 12:55

DÜĞÜN HAREKETLİLİĞİ BAŞLADI

Ramazan ayı ve bayramı geride bırakan düğün sahiplerinin telaşesi başladı. Çiftler ve aileler altından çeyize, davetiyeden gelinlik ve damatlık alış verilişleri piyasaları hareketlendirirken, esnafında yüzünü güldürüyor. 

ALTIN ALIŞVERİŞLERİ ERTELENDİ

Geçtiğimiz iki yılda korona virüs salgını nedeniyle ertelenen düğünler yeni sezonu açtı. Erzurum’da evlenecek çiftleri zorlu ve sıkıntılı bir süreç bekliyor. Gelinlikten damatlık alışverişine, çeyizden davetiyeye, düğün yerinden kuaföre kadar pek çok alış verişler telaşlı bir şekilde devam ediyor. Düğün sezonuyla gelen hareketlilik düğün sahiplerini kara kara düşündürürken, esnafın ise uzun bir sürenin ardından yüzünü güldürüyor. Davetliler ise döviz kurlarındaki yükseklik sebebiyle düğünlerde hediye olarak altın yerine nakit parayı tercih ediyor.

LÜKS OTELLERLE YARIŞIYOR

Gelinlik ve çeyiz alışverişinde pek çok seçenek ve fiyat aralığı ile karşılaşan çiftler, konu düğün salonları olunca büyük sıkıntı yaşıyor. Erken rezervasyonla indirimli fiyatlardan yararlanan düğün sahipleri yeni rezervasyon yaptıracak olan ailelere sabır dilediler. Fiyatları yüksek olan düğün salonları, ayrıca yer bulunma sorunları da önemli problemler oluşturuyor. Evlenecek çiftler ise bu yıl düğün salonlarının lüks otel fiyatlarıyla yarıştığını belirttiler. Dar gelirli ailelerin tamamına yakını ise aile arasında düğün yapmayı tercih ediyor.

ESNAF MUTLU AİLELER HUZURSUZ

Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiren esnafa düğün sezonu ilaç gibi geldi. Fakat düğün yapacak olan aileler ve çiftleri sıkıntılı günler bekliyor. Konuyla ilgili konuşan Recep Köse isimli vatandaş, ‘4-5 sene önce piyasalar çok iyi ve insanların kafası çok rahattı. Son iki yıl salgın nedeniyle zaten berbat geçti. Esnafın kazancı dibe vurdu. Vaka sayıları düştü salgının kökü kazındı. Tabi tedbiri yine de elden bırakmamak gerekiyor. Uzun zamandır sıkıntılarla boğuşan esnafımızın yüzü gülüyor. Fakat düğün yapacak olan aileler ise kara kara düşünüyor. Allah yardımcıları olsun.’ İfadelerini kullandı.