GÜNCEL Haber Girişi : 18 Haziran 2022 16:01

DÜĞÜNLER ESNAFA HAYAT VERİYOR

Ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçen Erzurum esnafının imdadına düğün sezonu yetişti. Gelinlikten damatlık alışverişine, çeyizden davetiyeye, düğün salonundan kuaförlere kadar pek çok iş sektörüne düğün sezonu hayat verdi.  

ESNAF KEYİFLİ DÜĞÜN SAHİPLERİ DERTLİ

Durgun piyasaları hareketlendiren düğün sezonu oldu. Esnaf, düğün hazırlıklarıyla birlikte mobilyadan beyaz eşyaya kiralık evlere kadar bir canlanma dalgası yaşandı. Dalgalanma içerisinde en çok gülen yüz ise giyim sektörü oldu. Erzurum’da evlenen çiftlerin düğünleri oldukça yorucu ve maliyetli olabiliyor. En başta altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte sıkıntılar yaşanıyor. Evlenen çiftlerinin olmazsa olmazı olan Erzurum burma fiyatları, özellikle erkek tarafının maalesef belini büküyor.

MASRAFLI AMA OLMAZSA OLMAZ

Erzurum’da altından sonra önemli giderlerden birisi olan hamam takımı da payına düşeni aldı. Hamam takımları çoğu kesim için israf olarak görülse de kültürel olarak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Çoğunluğu süs eşyası olan hamam takımı genellikle gümüş ve özel işlemeli ürünlerden oluşuyor. Hamam takımı satışı yapan esnaf kısa süreli düğün sezonundan memnun olduklarını bildirdiler.

İŞLER YOLUNDA GİDİYOR

Düğün sezonunda en hareketli yerler ise düğün salonlarında yaşandı. Çeşitli kampanya seçenekleriyle evlenen çiftlerin karşısına çıkan düğün salonları, yine yiyecek içecek seçenekleriyle piyasalara uygun bir şekilde fiyatlarını yükseltiler. Tüm bu telaş içerisinde pastadan en büyük dilimi giyim sektörü kaptı. Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte giyim sektörüne büyük bir hareketlilik geldi. Giyim sektörü esnafı hareketli bir dönem geçirdiklerini belirtti. Salgın döneminin açtığı yarları sarmak istediklerini belirten Erzurum esnafı, ekonomik sıkıntılarının devam ettiğini, fakat düğün sezonuyla birlikte işlerin yolunda gittiğini dile getirdiler.