GÜNCEL Haber Girişi : 08 Ocak 2022 13:40

DÜĞÜNLERDE NAKİT DÖNEMİ

Döviz kurlarının tavan yapması düğünleri de vurdu. Düğünlerde takılar yerini nakit paraya bıraktı. Bir gelenek daha sona erdi. Vatandaşlar ise altın fiyatları tamamen düşmeden düğünlerde takının yerini nakit paraya bırakacağını belittiler.

ALTINLAR 1. DERECE YAKINLARDAN

Düğün sezonun açılması ile birlikte düğün yapacak olan aileler sevinirken düğün davetlileri üzülüyor diye konuşan vatandaşlar, ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, ekonomik olarak insanlar çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Düğün davetiyeleri geliyor. Kara kara düşünüyoruz. Düğün sahiplerinin birinci derece yakınları haricinde düğünlerde takı olarak altın takan misafirler çok az sayıda oluyor.’ dediler. 

DURUMU İYİ OLANLAR FARKLI

Maddi olarak durumu iyi olanlar için durumlar çok farklı diyen vatandaşlar, ‘Düğün sahipleri içinde çok büyük sıkıntılar oluşabiliyor. Her şey ateş pahası ve en küçük alış verişler dahi çok pahalıya patlıyor. Durumu iyi olan aileler için durumlar çok farklı oluyor. Altınlarını alıp düğünlere geliyorlar. Fakat genel olarak döviz kurlarının tavan yaptığı son dönemlerde altın almakta düğünlerde takmakta mümkün olmuyor. Altın dönemi artık bitti. Düğünlere gelen misafirler genel olarak nakit para takıyor.’ İfadelerini kullandılar.

FARK EDEN BİRŞEY OLMAZ

Altın fiyatları yeni dönemde de daha fazla düşmez diyen vatandaşlar, ‘düğün sezonu salgın nedeni ile gelen kısıtlamalardan dolayı geç açılmıştı. Aralık ayının sonuna kadar devam etti. Yeni dönemde de düğünlerde yine altın takılmaz. Fiyatlar ne kadar düşebilir ki? Vatandaş ay sonunu zor getiriyor. Birikmişi olanlar ve durumu iyi olan vatandaşlar haricinde düğünlere dahi keyifli giden kimseyi görmek mümkün değildir.’ Dediler.