GÜNCEL Haber Girişi : 04 Ağustos 2022 14:50

DÜĞÜNLERLE GÜLDÜK

Erzurum esnafı son yılların en hareketli günlerini geçiriyor. Salgın nedeniyle geçtiğimiz 2 yıl ekonomik olarak büyük hasarlar alan esnaf, bu yıl düğün sezonuyla birlikte işlerindeki hareketliliğin beklentilerinin üstüne çıktığını belirttiler.

SALGIN MAHVETMİŞTİ

Düğün sezonunun Erzurum’daki tüm iş sektörlerine kazanç getirdiğini belirten esnaf, ‘korona virüs salgını hayatımıza ilk girdiği günden buyana belimizi doğrultamadık. Gelen kısıtlamalarla birlikte işlerimiz yarı yarıya düştü. Ardından düğünlerin ertelenmesi bizleri yerle bir etti. Artık öyle bir seviyeye geldik ki, ekmek alacak paramız cebimizde kalmamıştı. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru salgınla mücadele sonuç verdi. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından yavaş yavaş toparlanma sürecine girdik. Zaten 2022 yılından beklentilerimiz yüksekti. Düğün sahipleri hazırlıklarına başlamıştı. Normal şartlarda kış aylarında düğünler yapılmaz ve yaz ayları beklenirdi. Fakat ertelenen düğünler 2022 Ocak ayı itibariyle yapılmaya başlandı.’ dediler.

ERKEN BAŞLADIK

Düğünlerin erken başlaması bizleri son derece mutlu etti diyerek sözlerine devam eden esnaf, ‘ocak ayında düğünlerin başlaması bizleri son derece mutlu etti. Geçtiğimiz yıl sonuna doğru rahatlama olmuştu. Fakat 2022 yılına çok iyi bir başlangıç yapmış olduk. Bir çok sektör derin bir nefes aldı. Erzurum’da bilindiği üzere yüksek rakım nedeniyle kış daha uzun sürüyor. Bir çok iş sektörü 4-5 ay iş yaptıktan sonra maalesef 7-8 ay yatmak zorunda kalıyor. Kısa süren yaz aylarında en yüksek kazancı sağlamak istiyor.’ dediler.

GELİR GİDERİ KURTARMIYORDU

Geçtiğimiz 2 yıl esnafın yaşadığı zorlukları tahmin etmek mümkün değildir diye konuşan esnaf, ‘Erzurum esnafı bir öğrenciden birde düğün sezonundan kazanıyor. Salgın nedeniyle gelen kısıtlamalar önce öğrencilerin memleketine dönmesine ardından da kısıtlamaların gelmesine neden oldu. E hal böyle olunca esnafın 2 gelir kaynağı bir anda yok oldu gitti. E gelir yok ama gider çoktu. Geçmişi hatırlamak dahi istemiyoruz. Ekonomik olarak çok sıkıntılı süreçten geçmekteyiz. İnkar edemeyiz. Fakat geçmişe bir dönüp bakınca, tabi fazla geçmişe de değil, 8-9 ay öncesine gidersek nasıl sıkıntılar yaşadığımızı görebiliriz. Bu sebeple bu günlerimize şükürler olsun. İnşallah daha iyi günlerde göreceğiz.” dediler.