GÜNCEL Haber Girişi : 14 Mayıs 2022 11:21

DÜŞÜŞ BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçen vatandaşların sebze fiyatlarındaki düşüş, beklentilerinin altında oldu. Vatandaş, evin alışverişini yeterince yapamamaktan yakınıyor. Sebzelerin birçoğunda fiyat rekoru kırarak altınla yarışır hale geldi.

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ YETERLİ DEĞİL

Raflarda müşteri bekleyen sebze fiyatlarında halen daha yüksek rakamlar boy gösteriyor. Fiyatların en yüksek olduğunu ve sebze fiyatlarının halen daha beklentilerinin çok altında olduğunu belirttiler. Kış mevsiminde sebze almak lüks ihtiyaca dönmüştü diye konuşan vatandaşlar, ‘İlkbahar’da beklentilerimiz boşa çıktı. Sebze fiyatlarında düşüş var. Fakat henüz istediğimiz ve beklediğimiz boyuta gelmedi. Yaz mevsimiyle birlikte fiyatların ideal rakamlara ulaşmasını bekliyoruz.’ Dediler.   

YETİŞMEK ZOR

Gelirler maalesef giderleri kurtarmıyor diye konuşan vatandaşlar, ‘artık attığımız adıma dahi ödeme yapar olduk. Kazançlarımızın çoğunu gıda ürünlerine harcıyoruz. Gelirler giderleri maalesef kurtarmıyor. Son iki yılı korona virüs salgınının gölgesinde geçirdik. Bu yıla ise zamlarla girdik. Artık zamlar ara vermiyor. Günü birlik olarak her şeye zam geliyor. Kazançlarımızı gönlümüzün dilediği gibi harcayamıyoruz. Yetişmekte güçlük çekiyoruz. Bir ürün alıyorsak diğerini maalesef bırakmak zorunda kalıyoruz. Devamlı olarak tükettiğimiz sebzelerin ise fiyatlarının düşmesini bekliyoruz.’ İfadelerini kullandılar. 

ESNAFTA RAHATSIZ

Son dönemlerde fiyatlarda ne kadar düşüş yaşanmış olsa da işlerinde hareketlilik olmadığını belirten esnaf ise, ‘vatandaşların tepkilerini anlıyoruz. Bizlerde aynı şekilde bu durumdan mustaribiz. Yüksek fiyatlardan dolayı işlerimiz yerle bir oldu. Kazançlarımız düştü. Tabi fiyatlarda düşüş yaşandıktan sonra az da olsa işlerimizde artış oldu. Fakat vatandaşın beklentisi karşılık bulmadı. Fiyatları yine çok yüksek buluyorlar. Kazanç sağlayamadığımız için bizlerde çok huzursuz oluyoruz.’ Diye konuştular.