GÜNCEL Haber Girişi : 22 Haziran 2022 12:51

EKMEĞE YENİ ZAM GELDİ

Erzurum’da ekmeğe dün itibariyle zam geldi. 2,5 TL’den satılan ekmek fiyatları artık 3,5 TL’ye satılmaya başladı. Vatandaşlar ise artık zamlara alıştıklarını belirterek, tepkilerinin karşılık bulmadığını dile getirdiler.    

NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK

Özellikle dar gelirli ailelerin çektiği sıkıntıların 4-5 katına çıktığını belirten vatandaşlar, ‘artık bünyemiz zamlara alıştı ama ceplerimiz alışamadı. Çünkü cebimizde para kalmadı. Her gün yeni zamlarla uyanıyoruz. Ekmeğe gelen zamların yüksek olduğunu söylüyoruz. Fakat inadına zam geliyor. Orta gelirli aileler dahi zorluklar yaşarken, dar gelirli ailelerin durumu içler acısı bir hale geldi. Artık ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. 1 ekmek 3,5 TL oldu. Bu zamların önüne nasıl geçilecek? Kim çıkıp bir dur diyecek?’ ifadelerini kullandılar.

ONLARADA BİRŞEY DİYEMİYORUZ

Fırıncılarda gelen zamlara karşılık veriyorlar diyerek sözlerine devam eden vatandaşlar, ‘gelen zamlar hayatımızı alt üst etti. Ekonomik olarak hem vatandaşlar hem de esnaf kötü durumdalar. Tepki veremez duruma geldik. Fırıncı esnafı da halinden memnun değil ve giderlerini kurtarma amaçlı olarak odanın kararını uygulamaya başlıyorlar. Uzun zamandır halk ekmeği alıyoruz. Çünkü normal market ve fırınlarda fiyatlar çok yüksek olduğu için tercihlerimiz değişti. Mecburen bütçemizi düşünmek zorundayız.’ Dediler.

MARKETÇİ ESNAFINDAN FARKLI FİYAT TEPKİSİ

Marketçi esnafı da durumdan memnun olmadığı gibi ekmek satışlarının durduğunu söylüyor. Bazı marketlerde ekmek fiyatlarının farklı olduğunu belirten esnaf, ‘Ekmeğe gelen zamlar, vatandaşı farklı alternatifler aramaya itiyor. Bazı vatandaşlar bayat ekmek soruyor. Özellikle halk ekmeği satışları bizim ekmek satışlarımızı durdurdu. Ayrıca bazı marketlerde ekmek fiyatları farklı oluyor. Kimi 3 TL’den kimi ise 2 buçuk TL den satıyor. Bu sebeple fiyatların her markette aynı olması gerekiyor.’ İfadelerini kullandı.