GÜNCEL Haber Girişi : 15 Ocak 2022 15:53

ENGELLERİ SANATLA AŞIYORLAR

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında hizmete açılan Kadın ve Engelli Hizmetleri Koordinasyon Merkezi’nde 50 engelli, el sanatları, okuma yazma, kuaför ve bilgisayar kurslarının yanında; fizik tedavi hizmetlerinden de yararlanıyor.

BİREYLER BİR ARADA

Kadın ve Engelli Hizmetleri Koordinasyon Merkezi Şube Müdürü Serpil Keser, engelliler ile ev hanımlarına yönelik hizmet verdiklerini belirterek,  engelli ve sağlıklı bireylerin bir arada olduğu bir merkezde empati yeteneğinin ve dayanışma duygusunun geliştiğini söyledi.

KATKI SAĞLIYORLAR

Şube Müdürü Keser, ’Merkezimiz 2019 yılında açıldı, erişilebilirlik konusundaki kriterleri yerine getirdiğimiz için Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden erişilebilirlik konusunda belge aldık. Merkezimiz hem kadınlara hem engellilere hizmet veriyor. 50 engelli vatandaşımız kurumumuzdan hizmet alıyor. El sanatları kursu, okuma yazma kursu, bilgisayar eğitimi, gibi eğitimler veriyoruz. Fizyoterapistler merkezimize geliyor,  engellilerimize fizik tedavi hizmeti veriyoruz. Kuaförlük kursu gibi birçok alanda engellilerimize ve kadınlara hizmet veriyoruz. Buradan hem kadınlar sanatsal faaliyetlere katılarak yararlanabiliyor, hem de engelliler sosyalleşme mekânı buluyor.  Kurslara katılan kadınlar ev ekonomisine katkı sağlıyor.’ dedi.

“SOSYALLEŞME İMKÂNI BULUYORUZ”

Merkezden hizmet alan 23 yaşındaki görme engelli Tansu Çiller Kara ise filografi kursunda çok farklı ürünler ürettiklerini belirterek, kurslarla sosyalleşme imkânı bulduklarını ifade etti. En büyük hayalinin Kuranı Kerimi kendisi gibi görme engellilere öğretmek olduğunu belirten Kara, ‘’Bu merkezimizin açılmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen ve ekibine çok teşekkür ederim. Burada günlerimiz çok eğlenceli geçiyor. Hem el sanatları ürünler yapıyoruz, hem de sosyalleşme imkânı buluyoruz. En Büyük hayalim Kuranı Kerimi görme engellilere öğretebilmek ve Kuranı Kerim Öğretmeni olmak’’ dedi.