GÜNCEL Haber Girişi : 12 Ocak 2022 13:52

ERZURUM’DA VAKA SAYILARI ARTIŞTA

Ülke genelinde olduğu gibi Erzurum’da da yan varyantlarla vaka sayılarında artış yaşanıyor. Erzurum valisi Okay Memiş’ten aşı uyarısı geldi. Vali Okay Memiş, Omicron varyantı nedeni ile vaka sayılarının 10 katına çıktığını dile getirdi.

TEDBİRLER ALIYORUZ

Son haftalarda vaka sayılarındaki artış tedirgin ediyor diye konuşan vatandaşlar, ‘Elimizden geldiğince tedbirli davranmaya çalışıyoruz. Önce sağlık bakanımızın açıklamaları ve ardından valimizin açıklamaları iyice bizleri tedirgin etti. Fakat tedirginliğimiz kendimizden dolayı olmuyor. Sokaklarda binlerce sorumsuzca davranan insanlar var. Maske ve mesafe kuralları hiçe sayılıyor. Bu sebepten dolayı ister istemez tedirgin oluyoruz.’ Dediler.

SOKAKLARDA AYNI

Bu kadar sorumsuzluk elbette ki vaka sayılarını artırır diyerek sözlerine devam eden vatandaşlar, ‘Cadde ve sokaklarda maskesiz insanları görebiliyoruz. Sadece maske değil, sosyal mesafe kuralları hiçe sayılıyor. Alış veriş merkezleri, kahvehaneler, otobüsler ve dolmuşlarda maske ve mesafe kurallarına riayet eden kimse yok. Bu kadar sorumsuzluk elbette ki vaka sayılarını artıracaktır.’ Dediler.

YAPTIRIM ŞART

İnsanlar o kadar uyarılara rağmen salgın tamamen bitmiş gibi davranıyor diye konuşan vatandaşlar, ‘maskeler düştü. Maske kurallarına riayet etmeyen insanlara cezai işlemler yapılmalıdır. Aşıya tepki gösterip aşı olmuyorlar. Üzerine birde maske mesafe kurallarına uymuyorlar. Tepki gösterdiğimiz zamanlarda ise kendilerini haklı gösterip daha fazla tepki ile karşılaşıyoruz. Cezai işlemler yapılmadığı sürece insanlar bu şekilde vurdumduymaz şekilde davranmaya devam edecekler.’ İfadelerini kullandılar.