GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 27 Kasım 2020 12:13 Haber Girişi : 27 Kasım 2020 12:16

ERZURUM DİNİ PROGRAM İZLİYOR

Türkiye, günde 330 dk günlük televizyon izleme oranıyla dünya rekorunu elinde tutuyor. Bu rakamlara bakarak televizyonun hayatımızda önemli bir yer kapladığı aşikar.Peki Erzurum televizyonda en çok neyi izliyor. Yapılan araştırmalarda Erzurum en çok "Haber ve habere dayalı programlar" ile dini programlar izliyor.Son zamanlarda program izleme alanlarına televizyonun yanı sıra yeni platformların katılması ile, izleme alışkanlıkları da farklılık göstermeye başladı.Televizyon programlarında vatandaşların 76,7'si yerli diziler için "izliyorum", yüzde 13,1'i "ara sıra izliyorum", yüzde 10,2'si ise "izlemiyorum" yanıtını verdi. Yerli dizileri, yüzde 74,5 ile haberler, yüzde 49,7 ile Türk filmleri, yüzde 42,4 ile yarışma programları izledi.
300 DAKİKA 
İZLİYORUZ.
Televizyonda öncelikli olarak yayınlanması istenen program türlerinde de yerli diziler ilk sırada yer alıyor. Birden fazla cevabın verildiği soruya, kalımcılar yüzde 86,3 oranında "yerli dizi" yanıtını verdi. İsteklerde, "Haber ve habere dayalı programlar" yüzde 85,1, "Türk filmleri" yüzde 74,8, "Yarışma programları" yüzde 71, "Yabancı filmler" yüzde 68,7 ve "Dini programlar" ise 66,9 düzeyinde oldu.Türkiye, günde 330 dk günlük televizyon izleme oranıyla dünya rekorunu elinde tutuyor. Erzurum halkının gününü dolayısıyla hayatının çoğunu TV karşısında geçirdikleri gözler önüne serildi.
PROGRAMLAR BAĞIMLILIK YAPIYOR.
Kişi televizyon izlediği süre içerisinde kendi yaşam koşullarından ‘yapay olarak uzaklaşarak’, izlediği programın içine giriyor ve hatta kendisini izlediği karakterlerden biri kendisi olduğunun altını çizen Pskiyatri uzmanlar şunları dile getirdile ' Kısa süreliğine de olsa sorunlarını unutan kişi, seyrettiği programın aksiyonu içerisinde gerçek yaşamdaki sorunlarını geride bırakırken; özdeşleştiği karakter ile ‘modelleme’ gereksinimini de karşılıyor.Birey televizyonun sunduğu sürekli değişen uyarıcılar (dekor, ses efektleri, biçimsel değişiklikler, kamera açı kullanımları vb.) karşısında refleksif olarak etkileniyor ve televizyona yöneliyor. Birey, televizyon izledikten sonra da fizyolojik açıdan rahatlama hissediyor. Hissedilen bu rahatlatıcı duygular ise televizyon izleme davranışının sürekli yapılan bir alışkanlık ve hatta bağımlılık haline gelmesine yol açıyor. 'diye konuştular. 
FARUK ÖZKAN