Genel Haber Girişi : 07 Kasım 2020 13:14

EV ALACAKLAR BU HABERE DİKKAT!

Deprem gerçeği her geçen gün artarken özellikle ev alacaklar için zeminin sağlam yapının mutlaka denetlenme raporuna bakılması gerekiyor. Erzurum deprem kuşağında olması nedeniyle yapı denetlemeleri sık yapılmalı. Özellikle belediyelere büyük görev düşüyo

Deprem gerçeği her geçen gün artarken özellikle ev alacaklar için zeminin sağlam yapının mutlaka denetlenme raporuna bakılması gerekiyor. Erzurum deprem kuşağında olması nedeniyle yapı denetlemeleri sık yapılmalı. Özellikle belediyelere büyük görev düşüyor. Alınacak konutun inşaat mühendisliği anlamında yeterli hizmet alıp almadığının sorgulanması son derece önem arz etmektedir. Yapıya ait statik projenin, alanında uzman bir inşaat mühendisine gösterilmesi faydalı olacaktır. Bu alanda uzmanlaşmış bir mühendisin bulunamadığı durumlarda, satın alınması planlanan yapının statik projesinin onay tarihine bakılarak yapının hangi teknik şart nameye uygun yapıldığının kontrolü yapılabilir.

BÖLGENİN ZEMİN GRUBU ARAŞTIRILMALI
Özellikle Yıldızkent, Yenişehir Bölgenin zemin grubunun araştırılması eğer zayıf bir zemin üzerinde ise gerekli önlemlerin alınıp alınmadığının sorgulanması, temel seçiminin uygunluğunun araştırılması; imalat aşa masında kullanılan beton ve çelik sınıflarının yeterli düzeyde olup olmadığının incelenmesi konuları önemlidir.

ZEMİN KATLARDAKİ
DONATILARIN PASLANMA DURUMLARI KONTROL EDİLMELİ
Deprem etkileri altında kalan bir yapının en büyük kesit tesirleri zemin kattadır. Deprem güvenliği açısından bu katta bulunan taşıyıcı elemanların donatılarının paslanma durumları ilgili, kattaki nem kontrolü yapılarak tahminde bulunabiliriz.

DENETİMLERİN YAPILDIĞI
BİNALARIN YIKILMA
İHTİMALLERİ DÜŞÜK
Bir yapının servis ömrü boyunca tasarım depremine maruz kalma ihtimalinin çok düşük olması nedeniyle, deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanan ve yeterli şantiye denetiminin sağlandığı yapılarda, toptan yıkılma durumunun gerçekleşmesi sadece çok düşük bir ihtimal dahilinde olmaktadır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.