GÜNCEL Haber Girişi : 14 Mayıs 2022 11:21

FIRSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ

Önceki günlerde konut almak isteyen vatandaşlara konut finansman konusunda 3 ayrı paketin devreye gireceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Faiz indirimi açıklamaları fırsatçıları harekete geçirdi.  

ADI VAR TADI YOK

Piyasalarda hareketlilik olmadığını belirten Nesip Dal, ‘Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanının açıklamış olduğu sıfır dairelerde ilk defa ev alacak olan kişiler için yapılan 0,99 kredi oranının piyasada duyulması üzerine sözde hareketliliğin tabiri caizse adı var tadı yok. Neden tadı yok dilerseniz sıralayalım; Öncelikle yükselen enflasyon ve artan maliyetler yüzünden yükselen daire fiyatları, Enflasyonla birlikte alım gücünün daralması ve Fırsatçılık oldu. Bazı başlıca sebeplere bakarsak cumhurbaşkanının açıklamış olduğu faiz indirimi piyasaya yansımadı aksine piyasayı iyice yükselişe geçti.’ İfadelerini kullandı.

AMAN VERMİYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamasının ardından bir saat geçmeden fırsatçılar hemen harekete geçerek fiyat yükseltmiş ve piyasayı iyice çıkmaza sokmuştur diyerek sözlerine devam eden Dal, ‘kabine toplantısının ardından kredi faiz oranı açıkladı. Açıklamaların hemen sonrasında bazı daire sahipleri talebin daha çok olacağına inanarak fiyatlarına 2 kat zam yaptılar. Bu alıcıyı da biz emlakçıları da çok etkiledi. Alıcı ve satıcıdan yüzde 2 olan komisyonumuz iki kat arttığı, hem alıcıyı hem de satıcıyı yorduğu için bizi etkiledi. Buna bir yasal bir şey olması ve izlenmesi gerekiyor.’ diye konuştu.

KOLAYLIK SAĞLANIYOR AMA!

Devletimiz hem vatandaşları hem de müteahhitleri rahatlatmak için, piyasanın açılması adına kolaylık sağlamaya çalışıyor diye konuşan Nesip Dal, ‘Demire, betona zam oldu. 500 bin liralık daire şimdi 1 milyon. Ama dünden bugüne 1 milyon 200 bin oldu. Şimdi durduk yere niye 200 bin lira üzerine geldi. Bu konuda şaşkınım. Burada art niyet var. 1 milyona sat. 1 milyon 200 bine verme. Millet de daire alsın. Sen de daireni sat. Başka projeye de başla. O zaman her yer rahat olur. Piyasa rahat olur. Art niyet düşünürsen halk da bunu görür. Devlet zaten görüyor.’ Dedi.

GÖRMEZDEN GELMEYELİM

Fiyat artışlarına yapılacak bir şeyin olmadığını belirten Dal, ‘Eğer konut fiyat artışları devam ederse çıkmaza girer. Biz bunu kendi kendimize yapıyoruz. Devlet yapmıyor. Devlet zaten yapacağını yaptı. Konut kredisini açtı. Yüzde 50’si bitmiş inşaatların geri kalanını tamamlayamadığımızda ona da destek veriyor. Bu velinimet. Bunları görmemezlikten gelirsen, faydalanamazsan, buna rağmen 1 milyonluk daire 1 milyon 300 bin oluyorsa devletin yapacağı bir şey kalmamıştır.’ İfadelerine yer verdi.