GÜNCEL Haber Girişi : 25 Nisan 2022 13:55

FİYATLAR YİNE YÜKSEK

Sebze ve meyve fiyatları yaz aylarına doğru daha uygun olmaya başladı. Fakat vatandaşlar fiyatların yine çok yüksek olduğunu belirtiyor. Özellikle üretimdeki azalama, döviz kurlarındaki artış, ithalata ağırlık verilmesi ve yine bazı fırsatçıların stok yapmasından dolayı Türkiye sebzeyi oldukça pahalı bir fiyata tüketti.

DAHA FAZLA DÜŞECEK

Hükümet fiyatlara müdahale etmek için bazı çalışmalar yaptı ve yer yer fiyatlarda düşüş yaşandı. Bahar mevsimin gelmesiyle birlikte sebze fiyatlarında önemli düşüşler oldu. Erzurum’daki manavlardan alınan bilgilere göre, sebze-meyve fiyatlarında yaz mevsimi ile birlikte fiyatların yüzde 50’ya yakın fiyat düşüşü yaşanması bekleniyor. Üretimle birlikte yaşanması beklenen bu düşüş vatandaşı daha memnun etmesi düşünülse de aynı anda ihracatta da ekstra artışlar bekleniyor. Bu da yerel fiyatların yine istenilen seviyeye inemeyeceğini gösteriyor.

FIRSATÇILARA FIRSAT VERİLMESİN

Ayrıca bazı fırsatçı kesimleri piyasadaki ürünü az tutup fiyatları arttırmak için stok yaptılar. Bu durum raf fiyatlarının önemli ölçüde artmasına sebep oldu. Haliyle vatandaş altın alır gibi sebze almaya yönlendirildi. Özellikle soğan üzerinde bu fırsatçılık kendini çok belli etti. Kış sezonunun sonuna doğru bazı marketlerde satılan soğanların çürük olmasının sebebi de ürünlerin elde haddinden fazla saklanmasından kaynaklandı.

DAHA DİP FİYAT GÖRELİM

Erzurumlu vatandaşlar, sebze ve meyve fiyatlarının bu kadar artmasına çözüm bulunması gerektiğini savunarak, üreticinin elinde ürünlerin daha ucuz olduğunu belirttiler. Özellikle manav ve market gibi yerlerin ürün alırken toptancılar yerine üreticiyle doğrudan iletişim kurulması gerektiği söylenerek, bu durum da hem satıcının hem de tüketicinin daha çok kazanacağı dile getirildi. Ayrıca fiyatların yarı yarıya düşmesine rağmen ürün fiyatlarının yine çok yüksek olduğunu belirterek yaz aylarına doğru daha da dip fiyat görmek istediklerini söylediler.