GÜNCEL Haber Girişi : 14 Ekim 2021 15:22

GİDERLER TAVAN YAPTI

Okullarda yüz yüze eğitimlerin başlamasıyla hem velilerin hem de öğrencilerin alışveriş telaşı sürüyor. Ancak her yıl olduğu gibi bu yılda okul alışverişi velilerin cebini yakıyor. Kazancımız artık yetmiyor diye konuşan vatandaşlar, yine çok sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdiler.

NEDEN KİTAP DAĞITILIYOR

Devletin verdiği kitaplar neden kullanılmıyor diye konuşan veliler, ‘Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte masraflarımız yine iki hatta üç katına çıktı. Okullardan verilen kitapların yüzüne bakılmıyor. Çünkü yardımcı kitaplar alınıyor. Kabul ediyoruz çocuklar daha kolay bir şekilde adapte olup öğreniyorlar. Fakat hiç değilse devlet kitap bastırma masrafına girmesin. O kadar paralar harcanıyordur. Çocuklar zaten dağıtılan kitaplardan ders görmüyor. En azından devletimizde kitap masrafına girmesin.’ dediler.  

FİYATLAR CEP YAKIYOR

Fiyatlar konusunda dert yakınan veliler, ‘Birçok kırtasiye büyük ve zincir marketlere tepki gösteriyorlar. Fakat kırtasiyelerde fiyatlar ateş pahası ve cep yakıyor. Zincir marketlerde ürünlerin fiyatları daha uygun oluyor. Kazanmasınlar demiyoruz. Lakin fiyatlarla biraz oynamaları gerekiyor. Kırtasiyeci esnafımızda çok zor ve sıkıntılı günlerden geçiyorlar. En çok kazanacakları dönemde zincir marketlerin kurbanı oldular. İşte vatandaşta bütçesini düşünerek mecburen alış verişlerini zincir marketlerden yapıyorlar.’ Dediler.    

ZOR ZAMANLAR

Korona virüs salgını hayatımızı alt üst etti diyerek sözlerine devam eden veliler, ‘Salgının etkisini üzerimizden atamadan yüz yüze eğitimle okul masrafları ve şimdilerde ise kış hazırlıkları başladı. Salgın bizleri perişan etti. Kazancımız yetmiyor. Aldığımız maaşın tamamını harcıyoruz. Kısıtlama döneminde zaten maddi olarak büyük çöküş yaşadık. Kimi arkadaşlarımız işinden oldu. Birikmişler harcandı. Artı olarak ta borca harca giren arkadaşlarımız oldu. Bugünleri elbette geride bırakacağız.’ İfadelerini kullandılar.