GÜNCEL Haber Girişi : 15 Ocak 2022 15:54

HAVA KİRLİLİĞİ TEHDİT EDİYOR

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Erzurum’un en büyük problemi olan hava kirliliği de maalesef kömür kaynaklı olarak oluşuyor. Hava kirliliklerinin artmasına bağlı olarak solunum yolu rahatsızlıklarının tetiklenmesine sebep olabiliyor.

SAĞLIK SORUNLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Bazı solunum yolu hastalıkları hava kirliliği ile birlikte tetiklenebiliyor. Uzmanlar insanların ekstra dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Geçmeyen öksürük, alerjik astım, kronik bronşit ya da KOAH şikâyetleri kış aylarının gelmesiyle çoğalmaya başlıyor. Birçok etkenle mikroplara maruz kalınan bu soğuk günlerde hava kirliliği de insan sağlığını tehdit eden önemli bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Hava kirliliğine maruz kalınan zararlı maddeler cilde, gözlere ve solunum sistemine zarar veriyor.

UYARILAR GECİKMEDİ

Konu ile alakalı olarak vatandaşların dikkatli olması gerektiği hususunda uyarılarda bulunan Uzmanlar, ‘Kış aylarında enfeksiyon riskinin artmasının yanı sıra hava kirliliğinin de yaygınlaşması sağlığa ciddi ölçüde zarar veriyor. Hava kirliliği en çok solunum yollarını etkiliyor. KOAH yani kronik akciğer hastalığı, alerjik astımı, kronik sinüziti olanlar ve akciğerinden daha önce hastalık geçirmiş olup bu konuda hassas olan kişiler hava kirliliğinin kötü etkilerine daha çok maruz kalınıyor. Özellikle KOAH ve astımlı hastalarda nefes darlığı krizlerini tetikliyor.’ İfadelerini kullandılar.   

TEDBİRLİ DAVRANIN

Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda dışarda vakit geçirilmemesi gerektiğini belirten Uzmanlar,  Kış aylarının etkisiyle soğuk ve kirli havada ağzı ve burnu atkı, şal ya da maskeyle korumak gerekmektedir. Göğüs ve sırt bölgesini de soğuktan koruyarak sıcak tutmak hastalıklardan uzak durmak açısından çok önemlidir. Bağışıklık sistemi güçlü tutularak hastalıklara karşı dirençli olunursa kirli havanın kişiyi etkileme oranı düşebilmektedir. Bunun için düzenli uyku ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir. Kirli ve soğuk havalarda yaşlı vatandaşların, çocukların hamilelerin ve kronik hastalığı olan vatandaşların dışarıda uzun zaman geçirmemesi gerekmektedir.’ İfadelerine yer veriyorlar.