GÜNCEL Haber Girişi : 12 Ocak 2022 13:51

HAYVANLAR İÇİN SOĞUK TEHDİT

Ağır kış şartlarının yaşandığı Erzurum’da sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları hayvan ölümlerine neden olabiliyor. Suların donması, çöplerde veya çevrede yiyecek bulamayan sokak hayvanları ölümle yüzleşiyor.

KİMSEYE ZARAR VERMEZ

Son haftalardaki kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeni ile sokak hayvanlarının yaşam koşulları daha da zora girdi diye konuşan vatandaşlar, ‘kış aylarında kar yağışları hayvanların yiyecek bulmasını güçleştiriyor. Kar yağışlarının ardından gelen dondurucu soğuklarla birlikte yiyecek bulmaları imkânsız hale geliyor. Her sabah iş yerlerimizin ve evlerimizin önüne bir kap yiyecek ve bir kap su kimseye zarar vermez. Sokak hayvanlarını unutmayalım.’ Dediler.   

DUYARLI OLALIM

Şehrin belirli yerlerinde bulunan yemlikleri boş bırakmayalım diye konuşan vatandaşlar, ‘şehrin belirli yerlerinde belediyelerce yapılan yemliklere yiyecekler bırakarak hayvanların aç kalmasını önleyebiliriz. Mahalle aralarında ise kendi imkânlarımızla yemlikler yapabiliriz veya kapı önlerine yemek artıkları veya ekmekleri bırakabiliriz. Erzurum’da insanlar dahi yaşam şartları çok zor oluyor. Sokak hayvanları ise dilsiz varlıklardır. Biraz duyarlılık gösterelim.’ Dediler.     

İNSANLARI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Binaların önüne bırakılan hayvan yiyecekleri bazı insanlar tarafından çöpe atılıyor diyerek sözlerine devam eden vatandaşlar, ‘İnsanlar artık hayvanlar için bıraktıkları yiyecekler için notlar yazıyorlar. Kapının önünde bir kap su ve bir kap yemek ne kadar kapı önlerini kirletebilir? Kapı önlerine bırakılan yiyecekler bazı kendini bilmezler tarafından ya tekmeleniyor yâda çöpe atılıyor. İnsanları anlamak bazen anlamak gerçekten mümkün olmayabiliyor.’ Dediler.