GÜNCEL Haber Girişi : 13 Mayıs 2022 13:26

IŞGIN TEZGÂHLARDAKİ YERİNİ ALDI

Erzurum’da dağlık, sarp kayalıklar ve yüksek kesimlerde karların erimeye başlamasıyla birlikte yetişmeye başlayan vatandaşların gözdesi ışgın (uçkun otu) bahar aylarında tezgâhlardaki yerini almaya başladı.  

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Yüksek kesimlerde karların erimesiyle birlikte yetişen ışgının faydaları saymakla bitmiyor. Vatandaşın gözdesi olan ışgın, çok sık tüketilmese de bilimsel olarak her derde deva olduğu kanıtlanmış ve biliniyor. Halk dilinde uçkun ya da ışgın olarak adlandırılan bitki, doğal ilaç olarak nitelendiriliyor. Özellikle kanser ile mücadelede kullanılan bu şifa kaynağı bitki, hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önem teşkil eder. İçeriğinde kimyasal maddeler barındırdığı tespit edilen bitki, birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

ERZURUM’DA DAHA FAZLA

Mayıs ve haziran aylarında yetiştirilen bu bitki, ülkemizin doğu kesimlerinde daha çok üretiliyor. Özellikle Erzurum yöresi, bu bitkinin yetişme alanlarını kapsıyor. Bin- 4 bin metre yükseklikte yetiştirilen ve boyu 40-150 cm civarına erişen uçkun, Türkiye’de ilk yabani olarak yetişen ravent türü olmaktadır. Işgın, genellikle taze olarak tüketilirken, kivi tadını anımsatan bitki, yetiştirilen yöreler de meyve olarak da tüketilebiliyor. Genellikle bu bitki, karların erimesi sonucunda ortaya çıkıyor.

HER DERDE DEVA

Erzurumluların karların erimesiyle birlikte tüketimine başladığı ışgın, uzmanlar tarafından öneriliyor. İşte faydaları, ‘Uçukları tedavi etmek için cilde uygulanır. Kabızlık, ishal, mide ekşimesi, mide ağrısı, gastrointestinal (GI) kanama ve belirli GI teşhis prosedürleri için hazırlık dâhil olmak üzere sindirim şikâyetleri için kullanılır. Ciltteki hemoroid veya yırtıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltır. Araştırmalar ışkın otunun, yüksek kolesterolü olan kişilerde toplam kolesterolü ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya "kötü") kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir. Diş eti hastalığının tedavisine yardımcı olabiliyor.