GÜNCEL Haber Girişi : 12 Ekim 2021 12:10

İŞLERDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Son haftalarda yağışlarla birlikte gelen soğuk havalar esnafın işlerini düşürmeye yetti. Kışlık alışverişlerini erken tamamlayan vatandaşlar, gıda alışverişleri haricinde dışarı çıkmayı tercih etmiyor. Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte işlerinde düşüş yaşadıklarını söylediler.  

ORTA HALLİ DURUMLAR

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte düğün sezonunun da artık sonuna geliniyor ve bu durum esnafı kara kara düşündürüyor. Son günlerde işlerinde düşüş yaşadıklarını belirten esnaf, ‘Soğuk havalar işlerimizi baltalamaya devam ediyor. Ekonomik olarak salgın döneminin sıkıntılarını yaşamaya devam ediyorduk. Fakat düğün sezonu ile birlikte işlerimizde bayağı bir artış yaşanmıştı. Birçok iş sektörü düğün sezonu ile derin bir nefes almıştı. Son günlerde yağışlarla birlikte hava sıcaklıkları düştü ve artık düğün sezonun sonuna geldik sayılır. Şuan işlerimiz orta halli gidiyor. Fakat kar düşmesi ile birlikte işlerimiz dibi görecektir.’ Dediler.

FAZLASINI BEKLEMİYORUZ

Erzurum’da kış ayları çok ağır şartlarda geçiyor diyerek devam eden esnaf, ‘İşlerimiz buraya kadardı. Şükürler olsun sıkıntılı bir salgın döneminden geçiyoruz. Nihayetinden aşılamalar başladı ve vaka sayıları diplere kadar düştü. Kaldırılan kısıtlamaların ardından başlayan düğün sezonu tüm esnafımıza olduğu gibi bizlere de derin bir nefes aldırdı. Zaten daha fazlasını da beklemiyorduk. Çünkü kış hazırlıklarını tamamlayan vatandaşlar, giyim ve yakıt alışverişlerini hemen hemen tamamlamış sayılıyor. Düğün sezonunun da sonuna geldik. Yine birçok iş sektörünün eli kolu bağlanacak.’ İfadelerini kullandılar.

GIDA SEKTÖRÜNDE İŞ BİTMEZ

Daimi ihtiyaç olduğu için gıda sektörü devamlı kazanç sağlayacaktır diye konuşan esnaf, ‘Birçok iş sektöründe işler dibe vururken, gıda sektöründe işler bitmez. Kazançları bol olsun. Tabi, kimsenin kazancında gözümüz yok. Fakat özellikle küçük esnafın yanında olmamız gerekiyor. Zincir marketlerin fırsat vermediği küçük marketler çok zor ve sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Konuştuğumuz esnaf arkadaşlarımız da, zincir marketlerin bellerini büktüğünü belirtiyorlar. Allah tüm esnafımızın yardımcısı olsun.’ Diyerek sözlerini tamamladılar.