GÜNCEL Haber Girişi : 12 Ekim 2021 12:10

KAHVEHANELERDE AKŞAM YOĞUNLUĞU

Erzurum’da havaların yağışlarla birlikte soğuması ile birlikte özellikle akşam saatlerinde vatandaşlar soğuklardan kaçmak ve ısınmak için kahvehanelere akın ettiler. Akşam saatlerinde yoğunluk olduğunu belirten kahvehaneci esnafı, çay satışlarından memnun kaldı.

TERCİH SICAK ORTAMLAR

Kar yağışı yüksek kesimlere düştü. Fakat merkezde kar yağışı olmasa da son haftalardaki yağmur yağışları vatandaşı sıcak ortamlara itti. Erzurum’da yapılan hazırlıklar, şehrin soğuktan ne kadar etkilendiğini gösterir nitelikteydi. Erzurum’da en çok tüketilen ürünlerden başlında çay gelir. Fakat çay Erzurum’da sadece bir içecek değil aynı zaman bir kültür yapısı konumunda yer alıyor. Hem tüketim şekli hem de demlenme yöntemi ile çayın ayrı bir önemi vardır. Yaz mevsiminde özellikle gündüz yaşanan sıcak havalar, akşam saatlerinden sonra insanların sokağa ve özellikle çay ocaklarına akın etmesine neden oluyor.

MEVSİME GİRİŞ

Soğuk havalarla birlikte Erzurumlu vatandaşlar çay ocaklarına akın ettiler. Şehirde bulunan kahvehanelerin büyük bir çoğunluğunda özellikle akşam saatlerinde boş yer bulmak bile neredeyse imkânsız hale geliyor. Arkadaşlarıyla, aile dostlarıyla en iyi sohbet edilecek yerler olan kahvehaneler, soğuk havalarla birlikte kendini buldu. Fakat vatandaşların en büyük sıkıntısı ise yine sigara kullanılan ortamlar oldu. Konu ile alakalı olarak konuşan vatandaşalar, ‘yasak olmasına rağmen bazı vatandaşların bu kadar vurdumduymaz davranışlarını da bizleri rahatsız ediyor. Fakat yine de çay keyfimizden vazgeçemiyoruz.’ Dediler.  

KIŞ AYLARINDA DAHA İYİ OLACAK

İşletme sahipleri ise gidişattan memnun kaldı. Konu ile alakalı olarak konuşan işletme sahipleri, ‘Erzurum’da son günlerde havalar bayağı soğudu. Gündüz saatlerinde pek istediğimiz çay satışları olmasa da özellikle akşam saatlerinde işlerimiz yolunda gidiyor. İnsanlar artık kahvehanelere doluşmaya başladı. Yaz mevsiminde her ne kadar akşam saatlerinde kahvehanelere akın etseler de vatandaş, soğuk havalar kadar çok oturup çay içmiyorlar. Kış mevsiminde bizim işler çok iyi oluyor. Şu anda halimizden memnunuz.’ dediler.