Kültür ve Sanat Düzenleme Tarihi : 27 Kasım 2020 12:16 Haber Girişi : 27 Kasım 2020 12:17

KIŞ HAZIRLIĞI

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte Erzurumlular, rahat bir kış geçirmek amacı ile kilerleri doldurmaya başladı. Kurutulmuş ve dondurulmuş yiyeceklerin yanı sıra salça,patates, Soğan ve göğermiş peynir’de kilerdeki yerini aldı.

PATATES İLK TERCİH

Dadaşların ilk tercihinin patates olduğunu belirten Ebubekir Göze, ‘Kış aylarına girdik artık ve vatandaşta son hazırlıklarını yapıyor. Geçmişten gelen adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimiz devam ettiren daimi müşterilerimiz var. Ekim ayının sonlarından itibaren başlayan bir yoğunluk var ve halen daha devam ediyor. Biber, Patlıcan, Domates, Patates ve kuru soğan tercihler arasında yer alıyor. Fakat şuana kadar en çok Patates ve kuru soğan sattık. 3-5 kilo yerine 5-6 çuval satıyoruz. Tabi dediğimiz gibi bu geleneğe devam eden müşterilerimiz için geçerlidir. Genel olarak vatandaş 2-3 kilo alıp gidiyor.’ Dedi.

BÖYLE GÖRDÜK

Büyüklerimizden böyle gördük ve bizde devamını getiriyoruz diyen Göze, ‘Biz atalarımızdan ve büyüklerimizden ne gördüysek o şekilde devam etmeye çalışıyoruz. Evimizin her türlü kış erzağını aldık. Kilerlere yerleştirdik. Küçük yaştan beri babam ile birlikte iş yaparım. Babamdan ne gördüysem, evlatlarımıda aynı şekilde Gelenek, görenek, örf ve adetlerimize göre yetiştirmek isterim. Fakat yeni nesil biraz farklı büyüyüp ve yetişiyor. İnşallah onlarda bizler gibi devam ettirir.’ Diye konuştu.

BU GÜNLERDE GEÇER

Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirdiklerini belirten Göze, ‘Bu sene böyle geçti. Bir korona virüs belası geldi ve milleti perişan etti. Bir çok sektör çok kötü etkilendi. Allah devletimizinde milletimizinde yardımcısı olsun. Allah’ın izni ile bu günlerde geçer. Önemli olan ayakta kalabilmek ve bizlerde bunun mücadelesini veriyoruz.’ diyerek sözlerini tamamladı.SAVAŞ UÇAR