Sağlık Düzenleme Tarihi : 11 Kasım 2020 14:21 Haber Girişi : 11 Kasım 2020 14:25

Kış pazara geldi!

Aralık ayıyla birlikte, soğuk hava kendini iyice hissettiriyor. Pazarlarda ve manavlarda yaz sebzeleri azalırken, kış sezonu ürünleri yerlerini almaya başladı.Koronavirüs tedbirlerinin yoğun alındığı pazarlarda vatandaş sosyal mesafe konusunda sık sık uyarılıyor.Pazarda ürünlerin fiyatlarında bir değişiklik olamadığı gözlendi. Yaz sebze ve meyvelerinde azalma göze çarparken, özellikle mevsimsel hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar vitamin deposu olan kışlık sebze ve meyvelere ilgi gösteriyor. Pazarda elmanın kilogramı 3 ila 4 TL, içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran mandalinanın kilosu 4 TL, faydalarının saymakla bitirilemediği narın kilosu 5 TL, bağışıklık sistemini güçlendiren, saçların uzamasına yardımcı olan, cildin genç kalmasına yardım eden, kanser riskini azaltan ayvanın kilosu 7 TL’den satılıyor. Tam bir vitamin deposu olan ve kış aylarında sofralardan eksik olmayan beyaz lahananın tanesi ise büyüklüğüne göre 5 ila 10 TL arasında satılıyor. C vitamini ve Folik asit açısından zengin olmasının yanı sıra yağ yakıcı özelliği bulunan karnabaharın kilogramı ise 7 TL’den satılıyor. İyi bir K Vitamini kaynağı olmasının dışında, manganez, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer mineraller de güçlü kemiklerin oluşturulmasında yardımcı olan, çizgi filmlerine bile konu olan ıspanağın kilosu ise 5 TL’den satılıyor.

PAZARLAR ÇOK YOĞUN
Kış sezonunun artık başladığı  şu günlerde pazarlar vatandaşlar tarafından dolup taşıyor.Kış sebzeleri pazarlardaki yerlerini beklenenden biraz daha geç almaya başladı.Pazarlardaki yoğunluk satıcılarıda memmun etmiş durumda.Sebze ve meyveler akşam olmadan tezgahlarda bitiyor.Buda satıcıları oldukça yüzünü güldürmüş durumda. İnsanların ilgisinden memnun olduğunu belirten Pazarcı Yusuf Meriç şunları söyledi “Kış sezonu açıldı artık. Sonbaharla birlikte kış meyve sebzeleri gelmeye başladı. Karnabahar, kereviz, pırasa, havuç, turp, kırmızı pancar; bunlar hep kış sebzeleri. Yaz ürünleri artık yavaş yavaş tezgâhlarımızdan çekiliyor. Mesela domates falan çekilir, seralar başlar. Havalar güzel gittiği için henüz kırağı yaşanmadı. Normalde bu zamanlarda yağmur yağıp kırağı oluşumu yaşanması lazımdı ama havalar güzel gidiyor, kırağı olmadı. Geçen yıl bu dönemde seradan mal alımlarımız başlamıştı. Yani kış ürünleri şu anda var ama yakında daha da artacak” diye konuştu.

 FİYATLAR UYUMLU
Pandeminin getirdiği ekonomik darboğaz ve insanların kalabalık alanlara eskiye oranla daha az çıkması gibi nedenlerle satış beklentilerini çok yükseğe koymadıklarını belirten Meriç, “Bundan sonra artık havalar soğursa bazı ürünler seralardan gelir. Bu da fiyatları biraz etkiler tabii. Seralar kapalı oluyor ve ısıtma sistemleri vesaire maliyet yükseliyor doğal olarak. Bu kış ürünlerinin ise çoğunu Eskişehir’de kendimiz yetiştiriyoruz. Yeşilliklerin çoğunu bahçede biz üretiyoruz. Tabii ki bazı şeyleri Eskişehir’deki çeşitli yerlerden alıyoruz ama pek çok ürün de bizim kendi bahçemizden çıkıyor. Fiyatlara gelince maydanoz, roka, tere 1 buçuk lira; dereotu 2 lira; kereviz, pırasa, turp 5 lira şeklinde. Satışlarımız ise gününe göre değişiyor. Cumartesi ve pazar günleri daha çok satış olur. İşçinin, memurun evde kalmasından dolayı çoluk çocuk gelip pazarda alışveriş yapılır. Allah bereket versin memnunuz şimdilik satışlardan. Böyle zor bir süreçte anca bu kadar olur diye düşünüyoruz. Beklentimizi düşük tuttuk, o nedenle bu yoğunluk beklentimizi karşıladı” diyerek durumu anlattı.
 
Hastalıklara karşı kış sebzeleri yiyin


Havalar soğumaya başlayınca hastalıklarda artıyor. Kış mevsiminde özellikle sebze ve meyvelerin bol miktarda ve taze olarak, çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketilmesi çok sağlıklı olduğunu belirten diyet uzmanları şöyle konuştular,'Yapraklı sebzeler çiğ ya da az su ile buharlı tencere veya toprak güveçlerde zeytinyağı ile birlikte kısa süreli pişirilerek tüketilmelidir. Bizim için vazgeçilmez ilaçlarımız sebze ve meyveler. Kereviz, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak, şalgam, soğan, turp, havuç, lahana, bal kabağı; meyveleri ise, elma, ayva, nar ve armuttur. Bu besinler güneş ışığını daha fazla depoladığı için; enerji, canlılık, dayanıklılık ve ihtiyacımız olan vitamin ile minareleri daha fazla içerirler” şeklinde konuştular.Karalahananın kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve C vitamini bakımından zengin olduğunu ifade eden Uzmanlar“Ayrıca kükürt içerir. Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır. Kansızlığı giderir, idrar söktürür. Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır. Kabızlığı giderir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Vücudu hastalıklara ve kansere karşı korur. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. Astımda faydalıdır. Romatizma, siyatik, lumbago ve Apsede yararlıdır. Ses kısıklığını giderir, iştah açar. Ancak guatrı olanlar tüketmemelidir. Kereviz: Kükürtlü sebzelerdendir ve kesildikten sonra en kısa sürede tüketilmesi faydalıdır. Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra kanı temizler, kilo almayı önler ve böbrekler için çok yararlıdır” diye konuştular.