GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 10 Kasım 2020 04:07 Haber Girişi : 10 Kasım 2020 04:10

Kısıtlama vakaları düşürecek...

Son günlerde artan vaka sayıları ile birlikte kısıtlamalarda tekrardan geri geldi. İl Hıfsızsıhha kurulu, Vali Okay Memiş başkanlığında toplandı ve salgına ilişkin ek kararlar alındı. Hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta sayıları ile 65 yaş üstü düzenli olarak takip edilecek.

UYGULAMAK ÖNEMLİ

9 Kasım itibari ile İl Hıfsızsıhha kurul kararları doğrultusunda 65 yaş üstü vatandaşlara yasaklar geldi. 10:00 ile 16:00 saatleri arasında maske ve mesafe kuralına uygun bir şekilde sokağa çıkabilecek olan 65 yaş üstü vatandaşlar, Kahve, Kıraathane ve çay ocaklarına girişleride yasaklanacak. Ayrıca düğün ve cenazelerde 1. Derece yakınlar harici katılımlar yasak olacak. Bu uygulamalar 65 yaş üstü vatandaşları zor durumda bıraksada yasaklara uymaları kendileri açısından çok önemli olacak. Artan vaka sayıları ile birlikte daha ilk günden kazan kaynatan 65 yaş üstü vatandaşlar özellikle otobüs şoförleri ile tartışmalara başladı. Otobüs şoförleri, uygulamanın valilik kararı olduğunu belirtselerde 65 yaş üstü vatandaşları sakinleştiremediler.

ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Ulaşım konusunda en sıkıntısız illerin başında gelen Erzurum’da şehir içi ulaşımda en büyük problem 65 yaş üstü vatandaşların keyfi olarak gezintiye çıkması oldu. Pandemi dolayısı ile otobüslerin sınırlı sayıda yolcu aldığı Erzurum’da durakta kalıp otobüse binemeyen 65 yaş üstü vatandaşların şikayet hattını arayarak kendilerini otobüslere almadığını belirten otobüs şoförleri, ‘Yaşlılara karşı hürmetimiz ve saygımız sonsuz. Fakat kararlar böyle ve belirtilen sayılar haricinde otobüslere yolcu alamıyoruz. Belirtilen sayıda yolcu aldıktan sonra kalan vatandaşlara biniş yasak denince şikayet edeceğim diyende oluyor. Hakaret edende oluyor. Fakat biz kurallar ne ise onu uygulamaya çalışıyoruz. Biraz anlayış bekliyoruz.’ Dediler.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR

Bazı hattların daha sıkıntılı olduğunu dile getiren otobüs şoförleri, ‘Sabahın erken saatlerinde bizlerle birlikte yola koyulan öğrencilerimiz oluyor. Bizler ayırt etmek istemiyoruz. Fakat öncelik Öğrencilerimiz, memurlarımız ve özel sektörde çalışan vatandaşlarımız var. Pandemi dolayısı ile zaten sınırlı sayıda yolcu almaktayız. 65 yaş üstü vatandaşlarımızda sabahın erken saatlerinde kalkıp yola koyuluyorlar. İşi veya sıkıntısı olan vatandaşlarımıza zaten bir şey diyemeyiz. Önceliği okula yetişmeye çalışan öğrencilere ve işine yetişmek için evden çıkan vatandaşlara vermeliler. Örneğin dün duraktan yolcu aldım. 8-9 tane 65 yaş üstü vatandaş otobüse bindi ve durakta 10 a yakın öğrenci kaldı. Bu durumda bizim elimizdende bir şey gelmiyor. Özellikle öğrenciler çok mağdur oluyor.’ diye konuştular.

FARKLI ŞİKAYETLER

Şikayetler konusundada dert yanan otobüs şoförleri, ‘ Durak harici yolcu indirmek veya yolcu almak yasak. Bizlerde bu uygulamayı yapıyoruz. Öyle şikayetler geliyorki, sırf vatandaşı kapısının önünde indirmediğimiz için arayıp bana küfür ve hakaret etti şikayetleri ile karşılaştık. Bizleride anlasınlar ekmek paramızı kazanıyoruz.’ Dediler