GÜNCEL Haber Girişi : 11 Ekim 2021 14:52

KULAK ARDI ETMEYİN!!!

Havaların soğumasıyla birlikte yakılan şofben ve özellikle kömür sobaları, dikkat edilmediği takdirde zehirlenmeler sebebi ile ağır sonuçlar doğurabiliyor. Uzmanlar ise bu tür ölümlü kazaların yaşanmaması için uyarılarda bulunuyorlar.

İHMAL ETMEYİN

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler ülkemizde her kış gündeme geliyor ve maalesef bu zehirlenmelerin büyük bir kısmı ölümle sonuçlanıyor. Bu durumun yaşanmaması için yapılacak tek şey ise bacalı olan şofben, soba ve kombilerin bakımlarını düzenli yaptırmak. Aynı zamanda kış aylarında sobanın yanlış kullanılması veya yanlış maddelerin yakılması bacaların yeteri kadar temizlenmemesi sonucunda ortaya çıkan zehirli gazın teneffüs edilmesi, soba zehirlenmeleri ve takibinde ölümlere yol açıyor.

TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ

Soğuk havalar hem maddi olarak hem de manevi olarak insanları sıkıntıya sokuyor diye konuşan vatandaşlar, ‘henüz kar yağışı olmadı. Fakat yağmur yağışları ile gelen soğuk havalar nedeni ile sobaları kurduk. Yıllardır sobalı evde ikamet ediyoruz. Şükürler olsun şimdiye kadar öyle bir problem yaşamadık. Ama daha sonrasında yaşamayacağız anlamına gelmiyor. Tedbiri elden bırakmıyoruz. Erken davrandık ve bacaları temizledik. Bacaların yanı sıra soba borularının da temizliğini ve bakımını yaptık. İnşallah bu kış mevsimini de kazasız belasız atlatırız.’ Dediler.

KORKULARIMIZ OLUYOR

Özellikle Erzurum gibi kış mevsimi çok ağır ve zorlu şartlarda yaşayan illerimizde bu tür ölümlü vakaların olduğunu haberlerden takip ediyoruz ve tedirginlik oluyor diyen vatandaşlar, ‘ne kadar tedbir alsak ta, özellikle gece yatarken korkularımız oluyor. Tabi, artık kendimizle alakalı olarak değil de, çocuklarımız için korkuyoruz. Haberlerde takip ediyoruz. Önceki yıllarda bu tür ölümlü haberler okumuştuk. Artık vatandaşlar uzmanların uyarılarını kulak ardı etmiyor. Daha tedbirli davranıyoruz. Temennimiz bu tür kazaların yaşanmamasıdır.’ Dediler.