GÜNCEL Haber Girişi : 13 Ekim 2021 13:40

ÖĞRENCİLER HAREKETLİLİK KATTI

Uzun zamandır salgın nedeni ile satış yapamayan ikinci el eşya alım satımı yapan esnaf, öğrencilerin yavaş yavaş şehre dönüş yapmaları ile birlikte işlerinde hareketliliğin yaşandığını belirttiler. Ev sahiplerine seslenen esnaf, kira fiyatlarında şehre gelen öğrencilere kolaylık sağlanmasını istediler.

UFAK KAZANÇLAR

Son birkaç yıldır yaşanan ekonomik sorunlar ve korona virüs salgını nedeni ile çok sıkıntılı dönemlerden geçtiklerini belirten esnaf, ‘Salgın nedeni ile işlerimiz dibe vurdu. İş yapamaz hale geldik. Çoğu zaman iş yerlerimizi siftahsız kapatarak evlerimizin yolunu tuttuk. Zaten ikinci el eşya satışı yapan tüm arkadaşlarımız genel olarak öğrenci ve memur kesimine hitap ediyor. Salgın nedeni ile memleketlerine dönen öğrenciler, işlerimizi bitirme noktasına getirmişti. Bizlerde artık durumu iyi olmayan ailelerin ikinci ele yönelmesi ve eksiklerini spotlardan temin etmesi ile salgın dönemini ufak tefek işlerle geçirdik.’ Dediler.

HAREKETLİLİK BAŞLADI

Öğrencilerin artık yavaş yavaş gelmeye başlaması ile işlerinde hareketlilik olduğunu belirten esnaf, ‘Öğrenciler okullara dönüş yapıyor. Yurtlarda kalmayan öğrenciler kiralık evlere çıkıyorlar. Bu sebeple evin eşya ihtiyaçlarını gidermek için tercih ikinci el eşya satışı yapan esnaf oluyor. Öğrencilerin alış verişleri başladı. Şükür işlerimiz son iki yıla nazaran çok daha iyi ve iyiye de gitmeye başladı. İnşallah artık bir aksilik olmaz ve zararlarımızı telafi ederiz. Ayrıca birde kiralık evlere çıkan öğrencilerin genel olarak tepkisi ev sahiplerinin sunduğu fiyatlar oluyor. Erzurum ekonomisinin temel taşı olan öğrencilere kolaylıklar sağlanmalıdır. Ev sahiplerinin öğrencilere ellerinden geldiğince destek olmaları gerekiyor.’ Dediler.    

ZARAR VERİYOR ELBETTE

Sanal satışlar elbette bizim işlerimizi sekteye uğratıyor diye konuşan Esnaf, ‘Son iki yılda vatandaşlar iyiden iyiye artık sanal alışverişlere alışmaya başladı. Şehirden giden öğrenciler olsun veya memur kesim oldun çok kaliteli ürünleri bizlere satarak terk ediyorlar. Zaten bizlerde ellerimizden geldiğince garanti vererek satışlarımızı yapmaktayız. Fakat sosyal medya üzerinden yapılan ikinci el malzemelerin veya eşyaların hiçbir garantisi olmuyor. Bizler uyarılarda bulunuyoruz.’ Diyerek sözlerini tamamladılar.