Genel Haber Girişi : 06 Kasım 2020 11:54

ONLAR NE YAPSIN!!!

Ağır kış şartlarının yaşandığı Erzurum’da yürümekte dahi zorlanan insanlara birde iş yapmak çok daha ağır geliyor. Fakat kar, yağmur, çamur, soğuk ve sıcak demeden evine ekmek götürmek için çabalayan pazarcı esnafının halini düşünmek gerekiyor....

Ağır kış şartlarının yaşandığı Erzurum’da yürümekte dahi zorlanan insanlara birde iş yapmak çok daha ağır geliyor. Fakat kar, yağmur, çamur, soğuk ve sıcak demeden evine ekmek götürmek için çabalayan pazarcı esnafının halini düşünmek gerekiyor.

ŞÜKÜRLER OLSUN
Erzurum’da şehrin belirli noktalarında günü birlik kurdukları tezgahlarla evine ekmek götürmeye çalışan pazarcı esnafının en sıkıntılı dönemi başlıyor. Havaların soğuması ile birlikte işlerinin dahada düşeceğini belirten pazarcı esnafı, ‘ Şartlar ne olursa olsun. Bu bizim işimiz ve ekmek pazarmızı kazanıyoruz. Şükürler olsun. Yaz aylarında en azından sıcak havada tezgahımızı açıp üç-beş kuruş kazanıp evimize ekmek götürüyorduk. Bu sene Covid salgını yaz aylarında ki işlerimize de mani oldu. Bu günleride atlatacağız. Fakat pazarcılar olarak çok zor zamanlar geçiriyoruz. Şimdi ise havalar soğudu. Bizim asıl sıkıntımız şimdi başlıyor.’ Dediler.

ZOR GEÇECEK
İşlerinin kış aylarında daha düşük olduğunu belirten pazarcı esnafı, ‘sabah erken saatlerde tezgahlarımızı açıyoruz. Soğuk veya sıcak hava fark etmiyor. Mecburen tezgahımızı açmak zorundayız. Hava şartları pek önem arz etmiyor. Ama bu kış daha zor geçecek. Çünkü yaz ayında Covid nedeni ile vatandaşlar pek pazarlara uğramadı. Gelen vatandaşlarla sadece günü kurtarabildik. Bakalım bu kışı nasıl atlatacağız.’ Diye konuştular.

DONDURUCU SOĞUKLARA RAĞMEN
Yaz aylarında Covid-19 salgının darbe yaptığı esnafın feryadını Milletinsesi gazetesi olarak duyurmaya çalışıyoruz. Sıkıntılı geçen bir yaz mevsimini geride bıraktık. Depremler, seller, çığlar ve hastalıklarla geçen bir yaz mevsimi gerisinde enkazlar bıraktı. Özellikle işlerinin aksamasından dolayı bir çok esnaf maalesef kepenk kapattı. Esnaf ise devletin verdiği krediler ve kendi yaptıkları birikimlerle ayakta kalmaya devam ediyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.