SPOR Haber Girişi : 26 Nisan 2022 16:26

OTO PAZARLARINDA HAYAT DURDU

Erzurum’da vatandaşlar ikinci el araç piyasasına ilgiyi tamamen bitirdi. Hem ekonomik sıkıntılar hem de rekor zamlar nedeniyle ikinci el satış yerleri ve ikici el araç pazarları durgun günler geçiyor.

İKİNCİ ELE YAZ GELMEDİ

Kış aylarında yaşadığı durgunluk dönemini atlatarak yaz sezonuna daha iyi girmeyi uman ikinci el araç piyasası umduğunu bulamadı. Bahar ayları geldi. Yaz sezonunun başlamasına rağmen ikinci el araç piyasasında adeta yaprak kıpırdamıyor. Hem oto galeriler hem de ikinci el araç pazarlarında durumlar farklı değiller. Salgın tüm sektörleri derinden etkilemişken son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve gelen çok yüksek zamlar alış verişleri durdurdu.

ALIM GÜCÜ YOK

Eski veya yeni model araç alacak gücümüz yok diye konuşan Fırat Ardahanlı isimli vatandaş, ‘orta halli aileler dahi artık alış veriş yaparken güçlük çekiyor. Araç fiyatları uçmuş gitmiş. İnsanlar bu kadar yüksek meblağları savuramaz. Kimisi araç fiyatları düşsün de ucuzundan araç alalımda ayağımız yerden kesilsin düşüncesinde kimisi ise araç fiyatları daha da yükselsin de binlerce lira daha kazanalım derdine düşmüşler. Bu sebeple aracım yok. Araç almaya niyetimde yok. Ne kendimi zarar sokarım nede fırsatçıların keselerini doldururum.’ Dedi.

AKARYAKIT FİYATLARI

Şu dönemlerde alış veriş yapan kişilerin durumu çok çok iyidir diyerek sözlerine devam eden Ardahanlı, ‘ekonomik sıkıntılarla boğuştuğumuz şu dönemlerde yüksek maliyetli alış verişler yapan insanların durumu çok çok iyidir. Araç fiyatları değil, tüm her şeye A’dan Z’ye kadar her şeye zam geldi. İnsanların alış veriş yapmaya takati gelmiyor. Buna rağmen çok yüksek miktarları verip araç alanların durumu çok iyidir. Akaryakıta gelen zamlar nedeniyle aracını satışa sunan arkadaşlarımı bilirim. Bu sebeple bu ekonomik sıkıntılar sona erip insanlar rahata çıkmadıkça bu sıkıntılar daimi olarak devam edecektir.’ İfadelerini kullandı.