GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 28 Kasım 2020 20:29 Haber Girişi : 28 Kasım 2020 20:33

PAY ÖLÇERLERE BÜYÜK RAĞBET

Erzurum her kış olduğu gibi yine gündem de yakacak sorunu bu sorunla birlikte fiyatların yüksek olması düşündürüyor.Özellikle  merkezi ısıtma yapan binalarda bu sorun oldukça fazla.İşte fiyat sorununu ortadan kaldırcak yeni bir yöntem bulundu.Bu yönten sayesinde kimin ne  kadar  enerji kullandığı ısındığı pay ölçer sayesinde tespit edilecek.
Isı pay ölçer taktırmak için bir kişinin başvurusu yetiyor
Merkezi ısıtma sisteminin bulunduğu bir binada ısı pay ölçer takılması için bir kişinin başvurması yeterlidir. Burada apartmandaki salt çoğunluğa bakılmaz.Pay ölçer sayesinde apartmandaki sorunu çözdüklerini belirten  Ahmet Yesevi Apartmanı bina yöneticisi Veysel Turan şunları söyledi'"Merkezi ısıtma sisteminden gelen faturayı bazı kişiler ödemek istemiyor. Çünkü bu kişiler 'ben sürekli doğalgaz yakmıyorum ve bu faturayı ödemem' diyor. Bu durumda ise apartmanda tartışma çıkıyor. Fazla fatura ödemek istemeyen vatandaş çare olarak dairelere ısı pay ölçer yani kalorimetre takılması teklifinde bulunuyor. Ama bu sefer de bina yönetimi 'salt çoğunluk gerekiyor' diye ısı pay ölçer takmak isteyen kişi ya da kişileri engelliyor.pay ölçer sayesinde bu dertten kurtulduk'diye konuştu.
"ISI PAY ÖLÇERİN 
TAKILI OLDUĞU
 BİNALARDA 'HİÇ 
YAKMAMA' DİYE BİR DURUM YOK"
Merkezi ısıtmanın bulunduğu binalarda kalorifer derecesinin 24-25 dereceye ayarlandığını aktaran tesisat ustaları, "Isı pay ölçerin takılı olduğu binalarda 'hiç yakmama' diye bir durum yok. Eğer ısınmayı yakmazsan alt ve üst komşun bundan etkilenir. Bundan dolayı da kanun 15 derecede yakma zorunluluğu getirdi. Burada mağduriyetin önüne geçiliyor." ifadelerini kullandılar. FARUK ÖZKAN