GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 05 Ağustos 2022 16:43 Haber Girişi : 05 Ağustos 2022 16:38

PİR ALİ BABA’YI KURTARMALIYIZ

Erzurum’un manevi mimarlarından ve 1001 Hatim geleneğini başlatan Pir Ali  Baba Türbesi’nin bulunduğu tepede hiçbir çalışma yapılmamış olması şaşkınlığa neden oluyor. Vatandaşlar Başkan Sekmen’den yeni bir proje bekliyor. Çevre düzenlemesi Ahmet Küçükler’in Belediye Başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Pir Ali Baba Türbesi, projenin yanlış uygulanması nedeniyle kafa karışıklığına sebep oluyor.

MEZAR YERİ İLK ÖNCE ANLAŞILAMIYOR

Ailesiyle birlikte Pir Ali Baba Türbesi’ni ziyarete gelen vatandaşlardan Yavuz Erişmiş, “İlk önce türbe sandığımız mescidin içine girmek için çabaladık. Sonra camlardan bakarak mezarı bulmaya çalıştık. Kadınlar için ayrılan bölümü mezar yeri sanarak içini görmek için camlara tırmanmaya çalıştık. En netice buranın mescit olduğunu anladık.” dedi.

MESCİT OLDUĞU BİR TABELAYLA BELİRTİLEBİLİR

Mescit olarak kullanıma sunulan yapı üzerine asılacak bir tabelayla bu kafa karışıklğının ortadan kaldırılabileceğini belirten Erişmiş, “Burada çok güzel bir çalışma yapılmış. Çevre düzenlemesi gerçekten çok güzel, beğendim ama kabrin bulunduğu yerde hiçbir şey yapılmamış olması çok kötü olmuş. Kabrin üzeri kapatılmalı ve orada da vatandaşların güneş ışığından korunarak ziyaret yapabilmesi sağlanmalıdır. Büyükşehir Belediyemizin de Palandöken Belediyemizin de bu durumu düzeltme imkanları ve vizyonları var.” dedi.

HİZMET GÜZEL FAKAT EKSİKLER VAR

Yapılanı yok saymak ya da kötülmek gibi bir amaçlarının olamayacağını belirten Erişmiş, “Bugün tepede bulunan bir kaç kişiyle konuşma imkanımız oldu. Herkes bizimle aynı şeyden şikayetleniyor. Mezar yeri çok bakımsız ve sahipsiz duruyor. Orada mutlaka bir çalışma yapılmalı. Çeşmenin suya kavuşturulması da gerekiyor. Bununla birlikte lavabolardaki temizliğin de elden geçirilmesi lazım. Genel anlamda çevre temizliği çok iyi, belediyemizin eli burada belli oluyor fakat diğer eksikler mevcut hizmeti gölgede bırakıyor.” diye konuştu. 

TABELAYA NOT DÜŞÜLDÜ: KABRİ LÜTFEN DÜZELTİNİZ

Tepeyi ziyaret eden vatandaşların aynı şikayette birleştiğinin tabelaya bakarak da anlaşılabileceğini belirten ziyaretçilerden Mustafa Uçar, “Bizden önce gelenlerden biri tabela üzerine kabri lütfen düzeltiniz diye bir not bırakmış. Yerden göğe kadar haklı çünkü kabrin üzeri kapatılmadığı için çok bakımsız görünüyor. Üstündeki korkuluklara çekilen yeşil bez de hiç şık durmamış. Bence Başkan Mehmet Sekmen’in buraya elinin değmesi gerekiyor. Burası onun hizmet alanında mı bilmiyorum ama çevre düzenlemesi Büyükşehir tarafından yapıldığı için bunu söylüyorum. Palandöken Belediyesinin hizmet alanı da olabilir. Kabrin üstü kapatılarak bir sanduka ile gereken saygı gösterilsin de kim yaparsa yapsın durumundayız.” diye konuştu. Genç ziyaretçilerden Salih Erişmiş ise projede park alanına varana kadar her şeyin düşünülmüş olmasına rağmen kabir detayının atlanmış olmasını anlayamadığını belirterek, “Burada bilmediğimiz başka bir şey mi var bilmiyorum ama çocuklar için küçük de olsa bir oyun alanı yapılmış. Tuvaletler, abdest alanları, oturaklar ve çevre temizliği hepsi tamam fakat çeşmenin görüntüsüyle kabir tepesinin sahipsizliği tüm bu güzellikleri yok ediyor. Mescidin içerisinde çekirdek yenilmiş, cübbe var fakat temizliği yapılmamış, kapılar kapalı, camlardan tırmanmak zorunda kalınıyor. Bunlar Erzurum’a yakışmıyor.” diye konuştu.

                                       Hüseyin ATALAY