GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 28 Kasım 2020 20:35 Haber Girişi : 28 Kasım 2020 20:36

SAĞLIĞINIZ İÇİN HES KODU

Korona virüs tedbirleri kapsamında Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat eve sığar (HES) kodu uygulaması ile takipler devam ediyor. Kovid-19 açısından vatandaşın herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibi açısından bu uygulama büyük önem taşıyor.

BİLEMİYORUZ
  Son olarak Burdur’da yaşanan olay HES kodunun önemini bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. Koronavirüs testi pozitif çıkan, eşinden dolayı karantinada olması gereken yaşlı kadın, su faturası ödemeye gittiği sırada HES kodu sorgulamasında yakalandı ve Kredi Yurtlar Kurumunda karantinaya alındı. Bu tür durumlarda mağduriyet yaşamamak için cep telefonlarımıza Hayat eve sığar (HES) programını indirerek, hem kendi sağlığımızı hem de çevremizde yaşayanların sağlığını daha güvenli bir hale getirmiş oluruz.

İHBAR EDELİM
   Uygulamada içerik olarak ihbar butonu yer almaktadır. Çevremizde gördüğümüz veya rahatsızlık duyduğumuz durumlarda, ‘maske kullanılmıyor, Sosyal mesafeye uyulmuyor ve temizlik kurallarına uyulmuyor.’ İhbarlarında bulunabilirsiniz. Kurumlarında da uygulanmaya başlanan HES kodu uygulaması özellikle toplu ulaşımda vatandaşın sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda vatandaşın bilgilendirilmesi için kullanılmaktadır.

DOLMUŞLARA GELECEKMİ?
  Toplu ulaşımda kullanılmaya başlayan HES kodu dolmuşlarada gelecek mi? Sorusunu yönelten vatandaşlar, ‘Bankalarda, kurumlarda ve otobüslerde kullanılan bu uygulama dolmuşlarada gelecek mi? Hem dolmuş şoförleri hem de dolmuşları tercih eden vatandaşlar risk altındadır. Yetkililer bu durumada bir çözüm bulurlar ama geç kalınmamalıdır. Sosyal medyada haberler okuyoruz. Hasta olduklarını bile bile sokaklarda gezen insanlar var.’ Diye konuştular.

SAVAŞ UÇAR