GÜNCEL Haber Girişi : 20 Haziran 2022 13:02

SICAK HAVA İYİ GELDİ

Erzurum’da Haziran ayının ortalarına kadar yağmur yağışlarının etkisinde kaldı. Son günlerde güneşli havalar kendisini göstermeye başladı. Özellikle hafta sonu sıcak hava nedeniyle vatandaşlar kendilerini sokaklara bıraktı.    

BU HAFTA DA SICAK

Erzurum Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği belirtildi. Özellikle öğlen saatlerinde Erzurum’da alışılmışın dışındaki sıcaklıklar maalesef insanları dışarıda olmakta zorluyor. Fakat sıcak havalara çıkmak zorunda kalanlar için dikkatli olması gereken kurallar var. Aşırı sıcaklara bağlı olarak bu dönemde kalp krizlerinin ve ölüm riskinin arttığını söyleyen uzmanlar, bol bol sıvı ve su tüketilmesini, hafif ve tuzsuz yemekler yenilmesini önerdi.

UZMANLARDAN UYARI

Aşırı sıcak havalardan dolayı yaşanabilecek rahatsızlıklara dikkat çeken uzmanlar, ‘Kalp krizlerinin yaz aylarında arttığı bilinmektedir. Bu artışın en önemli sebepleri vücuttan aşırı tuz, elektrolit ve su kaybı fazla olması ve kanın pıhtılaşma oranının artmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca cildi besleyen damarların aşırı sıcaklar nedeniyle genişlemesinden dolayı iç organlarımızı beslemesi gereken kan dolaşımı cilde yönlendirilmekte bu da kalbi yormaktadır. Su, elektrolit ve tuz kaybıyla beraber böbreküstü bezlerinde bazı maddeler salgılanmakta bu da tansiyonu yükseltmektedir. Bütün bu olaylar sonunda kalp krizleri artmaktadır.’ İfadelerini kullandılar.  

VATANDAŞ MEMNUN

Uzun süredir yağışlı havalardan dolayı dışarıda zaman geçiremediklerini belirten vatandaşlar, ‘çocuklarımız karneleri aldılar. Hafta sonumuzu sıcak havalardan dolayı sokaklarda geçirdik. Bu yıl ekonomik nedenlerden dolayı tatil düşüncemiz yok. Şehrimizde ise uzun zamandır yağmur yağışları nedeniyle dışarıda ailelerimizle birlikte zaman geçiremiyorduk. Karneler alındı ve çocuklar tatile girdi. Erzurum’da ise uzun zaman sonra güneşli havalar kendisini göstermeye başladı. Bizlerde ailelerimizle birlikte güzel bir hafta sonu geçirdik.’ ifadelerini kullandılar.