GÜNCEL Haber Girişi : 10 Haziran 2022 17:17

SICAK HAVALARDA SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN

Günümüzün en büyük problemi haline gelen virüslere karşı korunmanın yollarını açıklayan uzmanlar, önceliğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine, bu sebeple doğru beslenmenin önemine dikkat çektiler.

DÜZENLİ VE KONTROLLÜ TÜKETİN

Enerji verici, besleyici yiyecekler Erzurum’da hayli fazla tüketilir. Soğuk bir iklime sahip olması, rakımın yüksekliğine göre halkı daha güçlü besinlere yöneltmiş, kırmızı et, tatlı, doğal besinler, reçel, pekmez ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi besinler Erzurum’da oldukça fazla tüketiliyor. Tabi enfeksiyon türü ve bulaşıcı hastalıkların temelinde bağışıklık sisteminin gücü yatıyor. Eğer bağışıklık sitemininiz güçlüyse ekstra bir dış koruma gerektirmeden daha sağlıklı olunabiliyor. Bunun için bağışıklık sitemini güçlendiren besinlerin düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Uzmanlar, virüslerden korunmak için yediklerinize dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

MEYVE SEBZENİN ÖNEMİ

Virüslerle karşı koymanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin beslenme ile ilgili detayları hakkında da açıklamalarda bulunan uzmanlar, 'Yapılan araştırmalar insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını devam ettirebilmesi için 50 den fazla besin ögesine gereksinimi olduğunu göstermiştir. İnsanın gereksinimi olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller ve su gibi besin ögelerini alması hem hastalıklardan korunmaya hem de hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi vücudumuzu enfeksiyonlardan korur. İyileşme esnasında da sağlıklı bir bağışıklık sistemi gereklidir. Vücudun doğal bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme vücut direncini azalttığından hastalıklara yakalanma riski artmakta ve hastalıklar ağır seyretmektedir. Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek gerekiyor.’ Diye konuştular.

SUYU EKSİK ETMEYİN

Yaz aylarında vatandaşların daha dikkatli olması konusunda uyarılarını sürdüren uzmanlar, ‘Yaz aylarında Su, Sıvı ihtiyacını çay, kahve gibi kafeinli içecekler veya kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden karşılamak yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerle karşılamak daha doğru bir seçim olacaktır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra stresten, sigara ve alkolden uzak durmaya, düzenli spor yapmaya dikkat etmek gerekiyor.’ İfadeleri kullanıldı.