GÜNCEL Haber Girişi : 01 Mayıs 2021 14:18

SIKINTILI GÜNLER

Ramazan ayında işlerinde artış bekleyen mahalle bakalları pandemi nedeni ile gelen kısıtlamalar nedeni ile işlerinde büyük bir düşüş yaşadıklarını belirttiler. Geçmiş yıllarda Ramazan aylarının bereketli geçtiğini belirten bakkallar, market zincirlerininde işlerini baltaladığını dile getirdiler.

YUMURTA VE SÜT

Vatandaşın gıda ürünlerinde en çok yumurta ve süt tercih ettiğini belirten işletmeci Muhammed Kalo, ‘Ramazan ayında işlerimizde artış bekliyorduk. Fakat gelen kısıtlamalarla vatandaş bayram sonrasına kadar evinde kalacak. Lakin gıda sektörünün bu durumdan fazla etkileneceğini sanmıyorum. Satışlar yok denecek kadar az. Vatandaşlarımız genellikle büyük marketleri tercih ediyor. Mahalle bakkalları olarak en çok Yumurta, süt ve ekmek satışı yapıyoruz.’ Dedi.

UĞRAYAN YOK

Zimem geleneği bizim memlekete uğramıyor diye konuşan Kalo, ‘Tabi vardır yine ama biz henüz böyle bir duruma tanık olmadık. İnşallah hayır sahipleri çıkar ve defterlerden borç kapatırda, hem durumu iyi olmayan aileler borcundan kurtulur hemde hayır sahipleride sevaba girer. Oda başkanımız Samet beyde dile getirmiş ve çağrıda bulunmuştu. Fakat dediğim gibi henüz bize gelen bir şey yok. Beklentilerimiz var ve bayram sonrasını dört gözle bekliyoruz.’ Dedi.

PERİŞAN HALDE

Küçük esnafımız zaten perişan hale geldi diyerek sözlerine devam eden Kalo, ‘Biz mahalle bakkallarıda pandemiden nasibimizi aldık. Büyük marketler ve market zincirlerine daha diyecek birşeyimiz yok. Dilimizde tüy bitti. Orantısız durumlar var. Bayrama yakın satışlarımızda artış yaşanacağını düşünüyorduk. Fakat gelen kısıtlamalar bütün dengeleri bozdu. Gerçekten hezimete uğradık. Allah büyüktür. İnşallah Bayram sonrasında vaka sayıları düşmüş olurda bizlerde eskisi gibi işlerimizi toparlarız.’ Diye konuştu.

YÜKSEL ADIYAMAN