GÜNCEL Haber Girişi : 12 Mayıs 2022 12:18

SOĞUK HAVALAR SICAĞI UNUTTURDU

Erzurum’da yüksek rakıma bağlı olarak iklimiyle kışları uzun ve soğuk geçiyor. Yaz mevsimi ise birçok batı illerine göre oldukça serin geçiyor. Fakat uzun süreli soğuk havalara alışkın olan Erzurum’da yaz mevsimi insanlara oldukça sıcak geliyor.

ÖNCELİK SICAK YİYECEK VE İÇECEKLER

İmkânlar doğrultusunda ormanlık alanlarda pikniğe gitmek, havuza girmek ve soğuk duş almak gibi çeşitli yöntemlerle yaz sıcaklarına karşı çözüm üreten vatandaşlar, aynı zamanda yiyecek ve içeceklerle rahat nefes alıyorlar. Özellikle dondurma sektörü büyük küçük demenden her kesime hitap ediyor. Erzurum’da dondurma dolapları renklenmeye ve dolmaya başladı. Fakat vatandaşın soğuk havalar nedeniyle yine ilk tercihi sıcak çay, çorba ve süt mısırı oluyor.

SICAKLAR ŞEHRİ UNUTTU

Yaz ayları sadece mevsim olarak geldi ve halen daha soğuk havalar memleketimizi terk etmedi diye konuşan esnaf, ‘her yaz aylarında Erzurum sokakları dondurma satışlarıyla büyük hareketlilik kazanıyor. Ailesi ya da arkadaşlarıyla sokağa çıkan vatandaşlar sıcaklara karşı çözüm olarak ve lezzet bakımından düşünülerek öncelikle dondurma yemeyi tercih ediyor. Çeşit çeşit lezzetleriyle her yaşı mutlu edebilecek seviyeye ulaşan dondurmalar, aynı zamanda marketlerde de yok satıyordu. Fakat bu yıl sıcak havalar Erzurum’u yine unuttu. Kar yağışı yok ama yağmur yağışları nedeniyle havalar yine çok soğuk oluyor. Bu sebeple sıcak yiyecek ve içecekler daha ön planda tutuluyor.’ Dediler.

KAPALI ALANLAR YİNE İLK TERCİH

Yağışlar nedeniyle evlerinde kaldıklarını belirten vatandaşlar ise, ‘salgınla başlayan ev hapsimiz soğuklarla devam ediyor. Salgından kurtulduk ve açık havada zaman geçirelim diye düşünürken kış ayları bizleri evlere kapattı. Baharı beklerken nisan ayında kar yağdı. Şimdi ise yağmurlu havalar nedeniyle havalar çok soğuk oluyor. Soğuk yiyecek ve içecekler erkenden dolaplarda yerini aldı. Fakat soğuk havalar nedeniyle bizlerinde ilk tercihi sıcak yiyecek ve içeceklerin yanı sıra sıcak mekânlar oluyor. Evlerimiz haricinde dışarı çıktığımız zaman devamlı olarak kapalı alanları tercih ediyoruz. Yaz ayları gelmeden ve güneş yüzünü tam olarak göstermeden bu şekilde devam edecek.’ İfadelerini kullandılar.