GÜNCEL Haber Girişi : 14 Ekim 2021 15:27

SOĞUK HAVALARLA MÜCADELEYE DEVAM

Erzurum’da hava sıcaklıkları henüz eksileri görmese de artık soğuk denecek seviyelerde yaşanıyor ve insan bünyesi soğuklara karşı daha duyarlı hale geliyor. Şehirde soğuk havalar ile kirli havanında etkisini arttırmasıyla vücut direncini arttırmanın önemi ortaya çıkıyor.

HASTALIKLARA KARŞI KENDİNİZİ KORUYUN

Gribal enfeksiyonlar, hepimizin bildiği gibi sonbahar ve kış aylarında sık görülüyor. Bu yüzden C vitamini alımı, kış aylarında özen göstermemiz gerekiyor. Hali hazırda kış mevsiminin meyveleri olan limon, mandalina, portakal ve greyfurt gibi turunçgilleri daha sık tüketmeye dikkat edebilirsiniz.​ Uzmanlar ise, ‘Sonbahar ve kış mevsiminde havaların değişikliğinden dolayı soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Bu nedenle C vitamini içeren meyveleri tüketerek vücut direncini artırıp, hastalıklara karşı kendini koruyabilirsiniz.’ Dediler.

BOL BOL TÜKETECEĞİZ

Her kış olduğu gibi bu kışta tedbirlerimizi alıp hazırlanıyoruz diye konuşan Emrah Demir isimli vatandaş, ‘Sonbahar ve kış aylarında soğuk havalar nedeni ile giderlerimiz tavan yapıyor. Fakat vücut direncimizi artırmanın ve sağlığımızı korumanında farklı yollarını arıyoruz. Uzmanların uyarılarına kulak vererek meyve ve sebze tüketimine önem veriyoruz. Özellikle çocuklarımızın sağlığı söz konusu olunca ne maddiyatın nede maneviyatın önemi kalıyor. Ne kadar sıkıntılar yaşasak ta onlar için çabalıyoruz. Şimdiden başladık. Bol bol meyve ve sebze tüketiyoruz ve tüketmeye de devam edeceğiz.’ Dediler.

SATIŞLAR GAYET İYİ

Meyve ve sebze satışları istediğimiz gibi gidiyor diye konuşan esnaf ise, ‘Soğuk havalarla birlikte işlerimizde hareketlilik yaşıyoruz. Şükürler olsun, soğuk havalar bizlere iyi geldi diyebiliriz. Yaz aylarında meyve ve sebze tüketimi bu kadar fazla olmuyor. Şimdilik işlerimiz gayet yolunda gidiyor. Kış aylarında daha da artacaktır. Salgın hayatımızı alt üst etti. Şimdi bizlerde yara sarmaya çalışıyoruz. Sağlık söz konusu olunca vatandaşlarda tedbirlerini en üst seviyede tutuyor. Aslında zorunlulukta doğuyor. Zaten salgın korkutuyor ve vatandaşta korunmanın yollarını kendi imkânları ile arıyor.’ Dedi.