GÜNCEL Haber Girişi : 14 Ocak 2022 12:51

SORUMLULUK ALIN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Korona virüsün son ve en hızlı bulaşan varyantı Omicron, tüm ülkelerde vaka sayılarını hızlı bir şekilde artırırken uzmanlardan maske ve mesafe kuralları konusunda uyarılar geliyor. Uzmanlar, salgından korunmak için insanlarında sorumluluk almaları gerektiğine vurgu yapıyorlar.

UYGUN OLMALI

Omicron varyantı ile birlikte salgının tüm insanlığı tehdit ettiğini belirten Uzmanlar, ‘İnsanlar maske takıyor fakat yüze uygun değil, bazı vatandaşlar ise taktıkları maskeleri çene altında tutuyorlar. Maske yüze uygun olmalı bunun yanı sıra ağız ve burun kısmı tam kapatılmalıdır. Çene altında tutulan maskeyi kullanmanın da bir anlamı yok. Vatandaşların Omicron’a karşı maske ve mesafe dışında el hijyenine de salgının başlarında olduğu gibi çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü çok hızlı bulaşan olduğu için kapalı ortamlarda elleri yıkamak ve dezenfekte etmek gerekiyor.’ Dediler.

UYARILAR KEYFİ DEĞİL

Ülkemizde vaka sayılarının arttığını sağlık bakanımız açıkladı ve uyarılarda bulundu diye konuşan vatandaşlar, ‘Sağlık bakanımızın açıklamalarının ardından günü birlik olarak artık devamlı takip halindeyiz. Tedbirleri zaten elden bırakmamıştık. Hatta açıklamaların ardından tedbirlerimizi daha da artırdık. Sağlık bakanı açıklama yapmasına rağmen her sokak ve caddelerde insanların sorumsuz davranışları ile karşılaşabiliyoruz. Devletin sağlık konusundaki en üst yetkilisi açıklamayı keyfi olarak yapmıyor. İnsanlar biraz sorumluluk sahibi olmalılar.’ Dediler.

SORUMSUZLAR HER YERDE

İnsanlar bu kadar uyarıya rağmen yine bildiklerini okuyorlar diyerek sözlerine devam eden vatandaşlar, ‘Caddeler, sokaklar, alış veriş merkezleri, otobüs ve dolmuşlarda maskesiz gezip dolaşan insanları görüyoruz. Uyarılar devamlı olarak kulak ardı ediliyor. Bu nedenle tartışma ve kavgalara tanık oluyoruz. Gerekçeleri ise ‘biz hastalık geçirmedik.’ Oluyor. Hasta olmadınız ama olmayacaksınız anlamına gelmiyor. Her yerde bu tür insanlarla karşılaşabiliyoruz. Son olarak valimizin açıklamalarının ardından dışarıda vakit geçirmekten ziyade iş saatlerinin haricinde evlerde kalmayı tercih ediyoruz.’ ifadelerini kullandılar.