GÜNCEL Haber Girişi : 18 Şubat 2021 20:34

TADINI ÇIKARDIK

Batıda etkili olan kar yağışı sosyal medyada ilginç ve komik diyaloglara neden oldu. Şubat ayının ortalarında yaz mevsimini yaşayan Erzurumlular, tekrardan başlayan kar yağışının ardından ‘Biz sıcak havaların tadını çıkardık.’ Diye konuştular.

NAZAR ETTİLER

Sıcak havaların azda olsa tadını çıkardık diyen vatandaşlar, ‘Erzurum’da bu aylarda sıcak hava mümkün olmazdı. Zaten bu sene kış geç geldi. Özellikle Aralık, Ocak, Şubat ve mart aylarında güneşli havalar olsa dahi, çok soğuk olurdu. Lakin bu sene çok farklı oldu. Hem kış geç geldi, hemde önceki senelere göre çok sıcak geçiyor. Ocak ayında Erzurum’da yağmur yağdı. Şubat ayında özellikle geçtiğimiz hafta sonu ve bu haftanın başını yaz ayı olarak geçirdik. Fakat nazar verdiler. Kar yağışı tekrardan başladı.’ Diye konuştular.

SEVİNDİLER

Batı illerinde kar yağışının etkili olması orada yaşayan vatandaşları sevindirdi fakat hazırlıksız yakalandılar diyen Şahin Topçu isimli vatandaş, ‘Kar yağışı batı illerinde vatandaşı sokaklara döküyor. Devamlı yağan kar yağışı onlarıda erkenden bıktıracaktır. Sıcak havalara güvenerek bir çok vatandaş tedbirsiz davranarak özellikle araç bakımlarını yaptımıyorlar ve kış lastiklerini taktırmadan trafiğe çıkıyorlar. Bu durumda kazalara davetiye çıkarıyor. Eminim kısa süreli olarak sevineceklerdir. Kış şartları batı illerine göre değildir. Bizim alışkanlıklarımız var. Tedbiri elden bırakmıyoruz.’ Dediler.

MADDİ HASAR

Kış mevsimi şehrimize yakışıyor. Fakat bir çok sıkıntıyıda beraberinde getiriyor diyerek sözlerine devam eden Topçu, ‘ Özellikle maddi olarak harcamalarımız iki katına çıkıyor. Soba ile kışı geçiren vatandaşların kömür çilesi, doğalgaz kullanan vatandaşın kabarık gelen faturaları, bunun yanı sıra iş yerlerinde elektrikli soba kullanan esnafın kabarık gelen elektrik faturaları var. Saymakla bitmiyor ki, uzun sözün kısası rakımı yüksek ve sert geçen ağır kış şartları bzileri ziyadesi ile yoruyor. Kısa sürelide olsa batıdaki vatandaşlar kar keyfini yaşarken, bizlerde şubat ayında birkaç günde olsa yaz aylarının tadını çıkardık.’ Dedi.