GÜNCEL Düzenleme Tarihi : 06 Ocak 2021 14:16 Haber Girişi : 06 Ocak 2021 14:17

Tarım arazileri YOK EDİLİYOR

Erzurum Ziraat Odası Başkanlığı  hobi bahçelerinin tarımsal arazileri yok ettiğini belirterek, “Satın alınan 300-500 metrekare alanlarda tarım yapmak mümkün değil” dedi.
Türkiye’nin önemli tarım arazilerine sahip olan Erzurum hobi bahçeleri tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle pandemi döneminde şehir merkezlerinden ve kalabalık apartmanlardan kaçmak isteyen vatandaşlar, hobi bahçeleri adı altında tarım bölgelerinden arsa satın alıyor. 300 ile 500 metrekare parseller olarak satılan bu bahçeler, birleştiği zaman çok ciddi dönümlere ulaşıyor. Kurulan hobi bahçelerinin tarım arazileri yok ettiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanlığı yolların daralması nedeniyle biçer ve traktör gibi araçların üretim arazilerine ulaşmasının zorlaştığını vurguladı.
Hobi bahçelerindeki sorunun ülke genelinde yayıldığını belirten Ziraat Odası Başkanlığı yetkilileri, bahçe çevresine örülen tellerin, tarlaya gitmek zorunda olan araçlara sorun çıkardığını belirtti. Tarım arazilerinin sağlıklı bir şekilde üretim faaliyetlerini sürdürmesi için hobi bahçelerine çözüm bulunması gerektiğinin altını çizen Yetkililer “Pandemi döneminden dolayı artış olan ‘Hobi Bahçeleri’ ülkemizin birçok yerini sarmış durumda. Tepebaşı ilçemizde de adeta tarım arazilerimiz yok olmak üzere. Bunun başlıca sebebi 65 yaş üstü vatandaşların dışarıya çıkmak için kullandığı bir durum diyelim. Çünkü yapmış oldukları 300-500 metrekare alanlarda tarım yapmak mümkün değil. Sadece kendi ürettiklerini hobi denilen sistemde yetiştirebilirler. Ama son günlerde özellikle ikinci dönem yaşamamızdan dolayı adeta tarımda işlem görmeyen tarlalara göz diktiler. Bu alanları birkaç kişi satın alıp, tel örgü çekerek hobi bahçesine çeviriyorlar. Böylelikle de üretim alanından çıkmış oluyor. Bu bahçelere elektrik götürmek için yol kenarlarına elektrik direği diktiriyorlar. Yollara karşılıklı olarak tel örgü çektiriyorlar. Tarla yollarının tel örgülerle daralması sonucunda biçerlerin hatta traktörlerin bile işlem yapamayacağı yerlerin ortaya çıktığı biliniyor. Hobi bahçelerine bir an önce çözüm bulunmalıdır” şeklinde konuştular. 
FARUK ÖZKAN