GÜNCEL Haber Girişi : 21 Haziran 2022 08:52

TATİL PLANLARI BAŞKA BAHARA KALDI

2021-2022 eğitim öğretim yılının sonuna gelindi. Geçtiğimiz iki yılda salgın nedeniyle tatil planlarını erteleyen vatandaşların tatil hayalleri ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir başka bahara kaldı.

NAKİT SIKINTISI VAR

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle tatil planlarını ertelediklerini belirten vatandaşlar, ‘Okullar tatil oldu. Çocuklarımız ve ailemizler birlikte elbette tatile gitmek isterdik. Uzun ve yorucu bir eğitim öğretim sezonunun sonuna geldik. Çocuklar özellikle çok yoruldu. Önceki yıllarda seyahatler ve tatiller bütçeye uygundu. Fakat şimdi insanlar nakit sıkıntısı çekiyor. Zamlara yetişmek mümkün değil ki, tatil planı yapsınlar. Gelirler giderleri kurtarmıyor. Bu araya tatil sıkıştırmak insanları perişan eder. Tatil artık zengin işi oldu.’ Dediler.

BİRİKİM YOK

Kenarda köşede olan birikimlerimizi salgın döneminde harcadık diyerek sözlerine devam eden vatandaşlar, ‘2 yıl boyunca birçok sektör iş yapamadı. Bazı iş yeri sahipleri kapıya kilit vurdu. Daha önceki dönemlerde yaptığımız birikimlerimizi maalesef pandemi döneminde harcamak zorunda kaldık. Geldiğimiz noktada ise ekonomik sıkıntılardan dolayı nefes alacak halimiz kalmadı. Bu arada tatile nasıl zaman ayıracağız? Elde avuçta ne varsa salgın döneminde harcadık. İş yapamadık ve kazanç sağlayamadık. Bu yıl yavaş yavaş toparlanmaya başladık derken bu kez de ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Bu sebeple tatil bizler için artık hayalden öteye geçmez.’ İfadelerini kullandılar. 

HERGÜN ZAM

Günü birlik gelen zamlarla artık yükümüz daha da ağırlaştı diye konuşan vatandaşlar, ‘her şeye günlük zamlar geliyor. Özellikle son dönemlerde akaryakıta gelen zamlar ulaşımı da zorlaştırdı. Bugün 4 kişilik bir ailenin sadece gidiş dönüş seyahati 5 bin TL ye mal oluyor. Bu durum şehirlerarası otobüsler için geçerlidir. Uçak bileti almak zaten mümkün olamaz. E şahsi aracınızla gitmeye kalksanız batacaksınız. En iyisi tatili kendi bulunduğumuz şehirlerde yapmaktır. Dar gelirli aileler zaten tatili bırakın hayalini dahi kurmuyor.’ İfadelerini kullandılar.