GÜNCEL Haber Girişi : 23 Haziran 2022 14:43

TEMİZLİKLER YAPILIYOR AMA!

Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı toplu ulaşım müdürlüğü durak yıkama ve temizlik ekipleri, duraklarda temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Özellikle kapalı duraklarda sigara izmaritleri, yiyecek kabukları ve bırakılan çöpler tepki topluyor.

YASAK DİNLEMİYORLAR

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi çevre temizliği oluyor. İnsanlar, özellikle kapalı otobüs duraklarını çöplük niyetine kullanmaya devam ediyor. Otobüs duraklarında yasak levhalarının bulunmasına rağmen sigara içen tiryakiler yasakları çiğnemeye devam ediyor. Sadece sigara izmaritleri değil, kimileri kabuklu yiyeceklerinin kabuklarını, kimisi de ayaküstü atıştırmalıklarının artıklarını ve içecek şişelerini poşetlerle durak içlerinde bırakıp gidiyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipleri temizliklerini ihmal etmiyor. Fakat vatandaşlar aynı özeni göstermemeye devam ediyor.     

KURALLARA RİAYET EDEN YOK

Kapalı alanlarda tütün mamullerinin kullanımı yasak olmasına rağmen kullanım devam ediyor diyen Yüksel Yalçın isimli vatandaş, ‘insanlar çevreye ve doğaya sahip çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Şu anda Belediyeye bağlı ekipler temizliklerini yapıyorlar. Fakat 1-2 gün sonra duraklar yine aynı hale gelecek. İnsanlar sorumluluk almıyor. Kimisi çekirdek kırıp kabuklarını durakların içerisine rastgele atıyor. Kimisi sigarasını durak içerisinde içtiği yetmemiş gibi birde izmaritini durak içerisinde söndürerek bırakıp çıkıyor. Özellikle çocuklu aileler bu durumdan kötü yönde etkileniyor. İnsanları uyarıyoruz. Fakat oralı olan yok. Aksine biz tepkiyle karşılaşıyoruz. Kapalı alanlarda yasakların konulan yasaklara maalesef riayet eden yok.’ Dedi.

ZARAR VERİYORLAR

İnsanların sorumsuzca ve bilinçsizce davranışları zarar vermeye devam ediyor diyerek sözlerine devam eden yalçın, ‘belediyeye bağlı ekipler çevre temizliğini ihmal etmiyor. Fakat insanlar bilinçsiz tavırlarla hem kendilerine hem de çevresindekilere zarar veriyorlar. Durakların birkaç adım ötesinde genel olarak çöp kutuları bulunuyor. Fakat iki adım atmak yerine durak içlerini çöplük olarak kullanıyorlar. Durakları temizleyen çalışanların hakkına da giriyorlar. Unutulmuş veya istem dışı bırakılanlara bir şey diyemeyiz. Fakat bilerek ve isteyerek durakları çöplük haline getiren sorumsuzlara gerekli tepkileri vermemiz gerekiyor.’ Diye konuştu.