GÜNCEL Haber Girişi : 18 Şubat 2021 20:57

UYARILAR HAVADA KALIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını insanların hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam ederken, uyarılara aldırış etmeyen insanlarda kendi sağlıklarını tehlikeye atmaya devam ediyor. Kullanılmış maske ve eldivenleri yine çöp yerine yerlere atmayı tercih ediyorlar.

HER YERDE VAR

Erzurum’da kar yağışı ile birlikte yerlere atılan kullanılmış maske ve eldivenlerin üzerleri kapanmış, temiz bir görüntü varken, karların erimesi ile birlikte tekrardan her cadde ve sokaklarda yerlere atılmış kullanılmış maske ve eldiven görebiliyoruz. Covid-19 salgını ile mücadelede en önemli hususlar sosyal mesafe, temizlik ve hijyen uyarılarına kulak asmayan ve bilinçsizce davranan bir çok insanın hayatını tehlikeye atıyorlar. Uyarılara kulak asmayan sorumsuzların cezasını başka vatandaşlar çekiyor.

KORKU YOK

Devamlı olarak şikayet ederler ama riayet etmezler diye konuşan Hanifi Taştan isimli vatandaş, ‘İnsanları anlamak gerçekten bazen mümkün olmuyor. Yetkililer ve uzmanlar devamlı olarak Sosyal mesafe, temizlik ve Hijyen konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Burada keyfi olarak davranan kimsede yok. Bu virüs bulaşıcı, insanları bu konuda boşuna uyarmıyorlar. Neden bu kadar keyfi davranılıyor. Kendiniz için problem olmayabilir. Korkmayabilirsinizde, fakat benim ve ailemin hayatını riske atamazsınız. Konu şikayet etmeye gelince en ön safta yer alan bazı kendini bilmezler, kurallara sıra gelince riayet etmezler. ’Dedi.

ÇENE ALTINDA

Maske kullanmayı dahi beceremiyoruz diyerek sözlerine devam eden Taştan, ‘Bir işmerkezi olsun veya sokak olsun, karşıdan bir şahıs geliyor. Maskesi çene altında yüzüne bakıyorum ve benim maske taktığımı görünce maskesini ağzına doğru kapatıyor. Benim tepkimle değilde kendi isteğinle o maskeyi takmak zorundasın. Bu konuda tartıştığımız yakınlarımız bile oluyor. Nefes alamıyorum bahanelerinin arkasına sığınıyorlar. Fakat kullanmadıkları maske onları ölüme götürecek ve tamamen nefeslerini kesecek. İnsanlarımızın biraz sorumluluk alması gerekiyor. Adım attığımız her yer ve her köşe başında kullanılmış maske ve eldivene rastlayabiliyoruz. Kendisine saygısı olmayan bir insanın karşısındakine saygı göstermesini bekleyemeyiz.’ Diyerek sözlerini tamamladı.