GÜNCEL Haber Girişi : 06 Ağustos 2022 03:32

UYARILARI KULAK ARDI ETMEYİN

Yaz aylarının özellikle aşırı sıcak zamanlarda baraj, gölet ve sulama kanallarında boğulma oranının arttığına dikkat çeken yetkililer, son dönemlerde maalesef serinleme yöntemleri dikkatsizlikler nedeniyle ölümle sonuçlandığını belirttiler.

ÜLKE GENELİNDE CAN KAYIPLARI

Son dönemlerde ülke genelinde serinleme yöntemleri birçok boğulma vakaları neticesinde can kaybı yaşanmazken, maalesef bazı vatandaşlar ise tedbirsiz davranışlar neticesinde hayatlarını kaybediliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte çeşitli serinleme yolları aramaya başladı. Özellikle doğanın içinde serinlemek isteyenler baraj, gölet, sulama kanalı, akarsu ve denizlere yöneliyor. Aşırı sıcaklıklarda suyla serinlemenin keyfine varanlar, bazen büyük sıkıntılı anlar yaşayabiliyor. Bazı sebeplerden dolayı su içeresinde kontrolü kaybeden vatandaşlar boğulabiliyor ya da büyük tehlike geçirebiliyor.

FAZLA ÖZGÜVEN ZARAR VEREBİLİR

Bunaltıcı sıcaklarda serinlemek isteyen vatandaşlar deniz ve havuzlara koşarken, pek çok kişi yüksek ölüm riskine rağmen baraj, gölet hatta sulama kanallarına giriyor. Yaz aylarında özellikle çocukların tehlikeli bir oyun oynadığına dikkat çeken yetkililer, baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmemesi hususunda uyarıda bulundular. Yetkililer konu ile alakalı olarak, ‘Ne kadar yüzme bilinirse bilinsin; tatlı ve durgun su ile deniz suyunun özellikleri farklıdır. Bunu göz ardı eden onlarca çocuğumuz ‘ben yüzme biliyorum’ diyerek 3-5 metrelik sulara korkusuzca giriyor. Ancak bilinmelidir ki baraj plaj değildir. Sabit sularda dip sıkıntılı olabiliyor. Özellikle bataklık, birikinti gibi sorunlar geri dönüşü olamayan sonuçlar doğurabiliyor.’ İfadelerini kullandılar.

YETKİLİLER DEVAMLI UYARIYOR

Yetkililer yaz aylarında tedbirsiz davranışlarla serinleme yolları arayan vatandaşları uyarıyor. Devamlı olarak uyarılarda bulunan yetkililer, ‘Devletin ilgili resmi kurumları hazırladığı kamu spotları ile sık sık vatandaşımızı uyarıyor. Yine yerel bazlı yetkililer tesislerin çevresinde önlemler alıyor. Ancak vatandaşımız da yaşanan acı olaylardan ders almalı; bilinçli olmalıdır. Özellikle aileleri uyarıyorum. Çocuklarımıza sahip çıkalım, baraj, gölet ve sulama kanallarında ölüm oyunu oynamalarına artık izin vermeyelim.’ İfadelerini kullandılar.