Sağlık Düzenleme Tarihi : 18 Kasım 2020 14:02 Haber Girişi : 18 Kasım 2020 14:03

UZMANLAR UYARDI!!!

Sonbaharın son demlerini yaşadığımız son günlerde korona virüs vakalarında artış görülüyor. İçişleri bakanlığı yeni tedbirler alarak sokak ve caddelerde sigara içme yasağı getirirken, Uzmanlar ise vatandaşlara ‘kalın giyinin ve vücunuzu sıcak tutun’ uyarılarında bulunuyor.

C VİTAMİNİ ŞART

Sağlıksız gıdaların bağışıklılığın zayıflamasına sebebiyet verdiğini belirten uzmanlar, ‘ Protein ve vitamin açısından zengin ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimi artırılmalı ve özellikle C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Hareketsiz kalınmamalı, günlük fiziksel aktivitelerle bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Bulunduğunuz ortamları ev veya iş yerlerinde pencereleri açarak sık sık havalandırmak gerekiyor.’ Denildi.

İHMAL ETMEYİN

Kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğini dile getiren uzmanlar, ‘ Korona virüsü tamamen geçmiş değil ve henüz aşısı bulunamadı. Bu nedenle kendi sağlığımızı kendimiz korumalıyız. Kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Sosyal mesafe kuralına uyup, özellikle maske kullanmalıyız. Sigara içilen ortamlarda bulunmamalıyız. Solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunmak için bir numaralı kural maske kullanımıdır.’ Dediler.

BOL BOL SU TÜKETİN

Su tüketiminin yaz ayları ile sınırlı kalınmamasına vurgu yapan uzmanlar, ‘Kış aylarında su içerek soğuktan kuruyan cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Vücudun bütün sistemleri suya bağlı olmakla birlikte besinlerin sindirimini ve hücrelere taşınmasını sağlayan tek sıvıdır. Her gün düzenli olarak tüketilen su, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı vücudunuzu diri tutmaya yardımcı olur. Yeteri kadar su içmediğimizde kan dolaşımını yavaşlatmış oluruz. Bu nedenle az tüketilen su vücut ısısnı düşürür. Özellikle kış aylarında vücut ısı kaybını önlemek için gerekli miktarda su tüketmemiz gerekiyor.’ Denildi.

IHLAMUR TERCİHİ

Uzmanlar, ‘Soğuk algınlığı şikayeti olan vatandaşların kendilerini ilaçtan sakındıklarını ve kendi yöntemleri ile iyileşme çabaları görülmektedir. İçerisinde C ve P vitamini bulunduran ıhlamur, kış aylarında özellikle soğuk algınlığı hastalıklarının tedavisinde tercih edilebilir.’ Diye konuştular.