GÜNCEL Haber Girişi : 03 Ağustos 2022 13:46

VATANDAŞ SÖMÜRÜLÜYOR

Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiren vatandaşlara en büyük darbeyi marketler vuruyor. Türkiye Ziraat odaları birliği genel başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada Temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklarının 9 katına çıktığını belirtti.

ÜRETİCİDE 2 LİRA OLAN ELMA MERKETTE 17 LİRA

Türkiye Ziraat odaları birliği genel başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, ‘Elmadaki fiyat farkını yüzde 325,5 ile marul, yüzde 304,8 ile kuru fasulye, yüzde 274,8 ile maydanoz, yüzde 267,4 ile yeşil mercimek, yüzde 243,8 ile kuru incir ve yüzde 238,6 ile nohut takip etti. Elma 8,7 kat, marul 4,2 kat, kuru fasulye 4 kat, maydanoz 3,8 kat, yeşil mercimek yüzde 3,7, kuru incir ve nohut 3,4 kat ve kuru üzüm 3 kat fazlaya tüketiciye satıldı. Üreticide 2 lira olan elma 17 lira 38 kuruşa, 2 lira 8 kuruş olan marul 8 lira 85 kuruşa, 7 lira 90 kuruş olan kuru fasulye 31 lira 98 kuruşa, 1 lira 7 kuruş olan maydanoz 4 lira 1 kuruşa, 8 lira 20 kuruş olan yeşil mercimek 30 lira 13 kuruşa, 32 lira olan kuru incir 110 lira 1 kuruşa, 8 lira 40 kuruş olan nohut 28 lira 44 kuruşa, 14 lira 50 kuruş olan kuru üzüm 43 lira 32 kuruşa markette satıldı.’ İfadelerini kullandı.

YAZIK DEĞİL Mİ?

Fiyatların dudak uçuklatır cinsten olduğunu belirten vatandaşlar fiyatlara tepki gösterdiler. Hem üretici hem de tüketici dolandırılıyor diye konuşan vatandaşlar, ‘şu zor günlerde marketlerin insafına kalmış durumdayız. Onlarda olabildiğince kazanç sağlamanın derdine düşmüşler. Genel başkanın açıklamalarına bakıldığı zaman hem üretici hem de tüketici resmen dolandırılıyor. Üreticiden alınan fiyata bakıyoruz. Birde bizlere satılan fiyatlara bakıyoruz. Arada uçurum var. Marketler milleti resmen sömürüyor. Devletimizin artık bu sömürgecilere bir dur demesi gerekiyor. Bu insanlara yazık değil mi? İnsanlar türlü zorluklarla hayatlarını idame etmeye çalışıyorlar. Fakat birileri de fırsatçılık yaparak kazançlarına kazanç katıyor.’ Dediler.

ÇOĞU GIDAYA GİDİYOR

Kazançlarının çoğunu gıdaya harcadıklarını belirten vatandaşlar, ‘aylık olarak faturalar, bankalar ve kiralar dışında en çok harcamayı gıdaya yapıyoruz. Zaten maaşlardan geriye bir şey de kalmıyor. Birikim yapmak artık imkânsız bir hale geldi. Toplu alış verişler yapmak ve evin gıda ihtiyacını tam anlamıyla gidermek için en az 2 bin TL ile dışarı çıkmamız gerekiyor. Ama bu durum mümkün gözükmüyor. Kiralar uçtu gitti. Faturalar zaten belimizi bükmeye devam ediyor. E üzerine birde gıda ürünlerine gelen art arda zamlar cebimizde metelik bırakmıyor. Ay sonunu zor getiriyoruz.’ İfadelerini kullandılar.